Krzcięcice: unikatowa więźba dachowa z XVI w. odkryta podczas prac remontowych
07 czerwca 2011 | 10:54 | dziar Ⓒ Ⓟ
W gotyckim kościele w Krzcięcicach w diecezji kieleckiej została odkryta unikatowa więźba dachowa z lat. 30. XVI wieku. Jest ona zachowana w doskonałym stanie, a fachowcy uważają ją za unikatową w Europie
Pod całą powierzchnią dachu nad nawą i prezbiterium znajduje się nienaruszona, sygnowana ciesielskimi znakami i łączona oryginalnymi drewnianymi kołkami więźba dachowa nie uszkodzona przez pożary czy zniszczenia mechaniczne. Jest przykładem wysokiego kunsztu ciesielskiego i doskonałego zachowania pierwotnych elementów.
– „Nad prezbiterium i nad nawą odnajdziemy specyficzne łączenia drewna w formę więźby tzw. storczykowej i całą misterną, a zarazem trwałą konstrukcję, wykonaną bez użycia gwoździ. Z badań dentrologicznych wynika, że więźba dachowa jest pierwotna” – mówi KAI arch. Agata Osóbka. – „Dostanie się do więźby jest możliwe na razie tylko przez wąskie okienko w murze, w przyszłości planujemy udostępnić je turystom i np. studentom architektury, czy historii sztuki. Zainteresowanie środowiska jest ogromne” – mówi ks. proboszcz Edmund Nocoń.
W kościele w Krzcięcicach aktualnie trwają prace remontowe. Odsłonięto i częściowo zabezpieczono polichromię z XVI w. w prezbiterium, żmudnym zabiegom jest poddawany cokół z piaskowca, który także ma zyskać oryginalny wygląd z czasów fundacji kościoła. Planuje się tam: całościowy remont kamiennego cokołu kościoła, remont nakryć przypór i ich oblachowanie oraz sygnaturki, prace przy tynkach przyziemia całego kościoła, wymianę spękanych tynków wewnątrz kaplic, kruchty i zakrystii oraz iluminację świątyni.
Kościół pw. św. Prokopa to jeden z piękniejszych zabytków diecezji kieleckiej, położony w gminie Sędziszów, nad rzeką Mierzawą.Fundatorem krzcięcickiego kościoła, datowanego na lata 1530-42 był rycerz Jerzy Niemsta Kula, herbu Jastrzębiec. Odzyskaną przez katolików świątynię, po czasowym oddaniu jej arianom, konsekrował bp Mikołaj Oborski w 1670 r. Kościół jest późnogotycki i doskonale zachowany. W jego wnętrzu znajdują się m.in. unikatowe portale, nagrobki i przedstawienia scen z życia św. Prokopa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.