Na lotnisku w Kruszynie uczczono 20. rocznicę papieskiej Mszy św.
07 czerwca 2011 | 10:45 | ks.an Ⓒ Ⓟ
Jan Paweł II był prorokiem naszych czasów – powiedział abp Henryk Muszyński 6 czerwca wieczorem na lotnisku w podwłocławskim Kruszynie. W 20. rocznicę pobytu papieża we Włocławku, w miejscu gdzie sprawował Mszę św. odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Gościem honorowym był abp Henryk Muszyński – ówczesny biskup włocławski. Obecni byli także biskupi Stanisław Gębicki i Bronisław Dembowski.
W 1979 r. papież jako jedyny wierzył, że może zostać obalony system, który dla wielu wydawał się nie do pokonania. Gdy w 1991 r. we Włocławku modlił się o odnowienie sił człowieka wewnętrznego, to jego słowa też były przepojone wiarą i mocą Ducha Świętego – mówił abp Muszyński.
O godz. 20.30 w hangarze miejscowego lotniska gości powitał proboszcz parafii Kruszyn ks. dziekan Piotr Polak oraz władze aeroklubu włocławskiego. Młodzież parafii przygotowała montaż słowno-muzyczny, w który wplecione zostały fragmenty nagrań sprzed 20 lat. Uroczystość rozpoczęła pieśń „Barka”. Następnie młodzież opowiedziała pobyt Jana Pawła II w tym miejscu. Zebrani wysłuchali obszernych fragmentów papieskiej homilii i słowa przed błogosławieństwem, zwłaszcza tych, mówiących o przynależności Polski do Europy i wkładu kultury polskiej i chrześcijaństwa w budowę kultury europejskiej.
Abp Muszyński wspominał wiele szczegółów z wizyty Jana Pawła II we Włocławku. Podzielił się także wspomnieniem bardzo osobistym, kiedy wracając z Ojcem Świętym z lotniska po zakończonej Mszy św. dziękował za wygłoszoną homilię. Powiedział wówczas Janowi Pawłowi II, że kiedy mówił zwłaszcza w oderwaniu od przygotowanego tekstu słowa o Europie, to miał wrażenie, jakby pochodziły one od samego Ducha Świętego. – "Być może – miał odpowiedzieć Papież – ale ja zawsze drżę, kiedy mam mówić coś, co jest poza przygotowanym tekstem".
Abp Muszyński stwierdził, że ta odpowiedź zrobiła na nim ogromne wrażenie, bo zdał sobie sprawę, jak wielką odpowiedzialność dźwiga Ojciec Święty wypowiadając każde słowo swojego nauczania. Prymas-Senior nawiązał także do symboliki wystroju papieskiego ołtarza w Kruszynie. Potężny krzyż opleciony był metalowym Dekalogiem. – Dekalog nigdy nie jest zwykłym nakazem, który należy rozumieć w oderwaniu od miłości Bożej wyrażonej w osobie Syna Bożego. Dekalog jest wyrazem miłości Boga Ojca do nas, drogowskazem na ścieżkach do domu Ojca – podkreślił abp Muszyński.
Na zakończenie odmówiono dziesiątek różańca, zebrani zaśpiewali Apel Jasnogórski, a obecni na uroczystości biskupi udzielili pasterskiego błogosławieństwa. Złożono także zapalone znicze pod symbolicznym kamieniem – pomnikiem upamiętniającym papieską Mszę św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.