Relikwie św. Urbana I trafiły do Zielonej Góry
06 czerwca 2011 | 19:57 | kk Ⓒ Ⓟ
Św. Urban I od dwóch lat opiekuje się jedną z najmłodszych zielonogórskich parafii. Od roku jest także patronem całego miasta. Teraz w Zielonej Górze są także relikwie świętego, dokąd trafiły z rzymskiej parafii pod jego wezwaniem.
Kult świętego, jak zapewnia proboszcz ks. Mirosław Donabidowicz, rozwija się w Zielonej Górze. – Regularnie, każdego 19. dnia miesiąca, modlimy się za nasze miasto. Parafianie ułożyli też pieśń ku jego czci, więc pomyślałem, że dobrze by było postarać się o relikwie – wyjaśnia ks. Donabidowicz. – Relikwie to część kości świętego. Otrzymaliśmy je z rzymskiej parafii św. Urbana I – dodaje.
Parafię św. Urbana powołał dekretem bp. Stefan Regmunt w 2009 roku. Została wydzielona z tereny parafii św. Jadwigi oraz Najświętszego Zbawiciela. Teraz po otrzymaniu relikwii trzeba zrobić relikwiarz, przygotować specjalne miejsce i uroczyście wprowadzić relikwie do parafii. Na razie nie wiadomo kiedy, być może odbędzie się to podczas Winobrania, w pierwszą rocznicę ogłoszenia patronatu św. Urbana nad miastem.
Św. Urban został patronem miasta po zgodzie Stolicy Apostolskiej w 2010 roku. Inicjatywę zapoczątkowała inicjatywa mieszkańców miasta, którzy utworzyli Społeczny Komitet Ogłoszenia św. Urbana I Patronem Zielonej Góry. Inicjatywa była nie tylko reakcją na utworzenie nowej parafii, ale także na odradzające się w tradycje winiarskie, które sięgają tu nawet XI wieku. Niektórzy winiarze na swoich winnicach postawili już figurę świętego. Tak jest w Winnicy „Cantina” w niedalekim Mozowie. – Będąc na wielu winnicach na Morawach i w Austrii spotkaliśmy wiele kapliczek przydrożnych w otoczeniu winnej latorośli. To świadczy, że winiarze nie polegają jedynie na swoich umiejętnościach, ale zwracają się ku wartościom wyższym – wyjaśniają właściciele winnicy Karolina i Mariusz Pacholak.
Pontyfikat św. Urbana I przypada na lata 222-230. Święty jest patronem właścicieli winnic, winnej latorośli, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów. Według podania to św. Urban wydał instrukcję, aby kler do Mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.