Beskid Żywiecki: otwarto szlak papiesko-loretański
04 czerwca 2011 | 15:37 | rk Ⓒ Ⓟ
Specjalny szlak papiesko-loretański otwarto i poświęcono 4 czerwca w Beskidzie Żywieckim. Na pięciokilometrowej trasie, prowadzącej z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Soli do kaplicy na Oźnej (952 m n.p.m.), a następnie do kaplicy w Soli Górnej, umieszczono 20 przystanków z wezwaniami Litanii Loretańskiej.
Jak wyjaśnia proboszcz parafii w Soli ks. Jan Mamcarz, idea szlaku nawiązuje do zdarzenia z 29 maja 1972 roku, kiedy ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyla podczas duszpasterskiej wizytacji parafii w Rycerce Górnej odwiedził okolice Rajczy.
Podczas porannej Mszy inaugurującej sobotnie uroczystości parafianie dziękowali za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Potem wyruszyli na szlak. Przy górskiej kaplicy Matki Bożej Pocieszenia na Oźnej odbyło się czuwanie modlitewne. Uczestnicy zeszli następnie nowo otwartym szlakiem do kaplicy Matki Bożej Królowej Polski i Soli Górnej, gdzie na placu przed świątynią odbyła się wspólna agapa.
Okolice Rajczy w Beskidzie Żywieckim były jednym z miejsc szczególnie wspominanych i lubianych przez Jana Pawła II. Kamień węgielny pod kościół w Soli, wybudowany w 1983 r., poświęcił Jan Paweł II w Rzymie.
Świadkowie opisują bardzo częste wizyty Karola Wojtyły w tych rejonach. W 1972 r. kard. Wojtyła w towarzystwie ks. Józefa Jury, proboszcza parafii w Rycerce Górnej odprawił Mszę św. w kaplicy pod szczytem Oźnej i wygłosił kazanie do zebranych mieszkańców, szedł potem czerwonym szlakiem wzdłuż granicy do Kikuli (1087 m n.p.m.) i Magury (1067 m n.p.m.). Innym razem odwiedził Wielką Rajczę i Zwardoń.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.