Nakło n. Notecią: wprowadzenie relikwii bł. Jana Pawła II
27 maja 2011 | 19:34 | jm Ⓒ Ⓟ
Parafia Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Nakle nad Notecią otrzymała relikwie pierwszego stopnia (z kropli krwi) bł. Jana Pawła II. Ich uroczystego wprowadzenia dokonał dzisiaj podczas wizytacji kanonicznej wspólnoty bp Jan Tyrawa.
Ksiądz Krzysztof Barczyński, który odebrał relikwie z rąk kard. Stanisława Dziwisza, podkreślił, że jest to historyczna chwila dla całego miasta i okolic. – Relikwie pierwszego stopnia Jana Pawła II, o które prosi cały świat, otrzymują tylko nieliczne parafie. Cały proces jest często inicjowany przez parafian. Inaczej mówiąc, kult musi być zawsze przed relikwią, a nie odwrotnie – podkreślił.
Relikwie polskiego błogosławionego zostały umieszczone obok relikwii św. Faustyny Kowalskiej i jej spowiednika bł. ks. Michała Sopoćki. – Od tej pory nasza parafia ma zaszczyt obcować i dzielić się z innymi pielgrzymami obecnością największych Apostołów Miłosierdzia Bożego – dodał kapłan.
Warto dodać, że inną wspólnotą w diecezji, która otrzymała relikwie Ojca Świętego, była bydgoska parafia Świętego Łukasza Ewangelisty. Ich przekazanie odbyło się 9 maja w siedzibie arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.
– Każdego drugiego dnia miesiąca gromadziliśmy się w świątyni na wspólnej modlitwie o rychłe wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze. Dzięki licznym pielgrzymkom poznawaliśmy także miejsca, w których żył Karol Wojtyła. Dzisiaj cieszymy się z jego obecności w naszej wspólnocie – powiedział ks. Mirosław Pstrągowski.
Ważnym elementem, który wpisał się w uroczystość wprowadzenia relikwii do bydgoskiej parafii, był moment odnowienia przez pary przysięgi małżeńskiej. – Papież przez cały swój pontyfikat wskazywał na rodzinę chrześcijańską jako wspólnotę dialogu z Bogiem, wspólnotę wierzącą i ewangelizującą oraz wspólnotę w służbie człowiekowi – dodał ks. Mirosław Pstrągowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.