W Kętrzynie powstało Okno Życia
25 maja 2011 | 16:19 | rm Ⓒ Ⓟ
W Kętrzynie (archidiecezja warmińska) powstało Okno Życia. Jest to 45. miejsce w Polsce, w którym matka pozbawiona oparcia najbliższych, będzie mogła bezpiecznie i bez konsekwencji prawnych pozostawić swoje dziecko. W ciągu pięciu lat w całym kraju pozostawionych zostało ponad czterdzieścioro dzieci.
Dyrektor olsztyńskiej Caritas ks. Roman Lompa poinformował, że kętrzyńskie okno życia powstało w hołdzie bł. Janowi Pawłowi II z okazji jego beatyfikacji. Uroczyste otwarcie odbędzie się 30 maja o godz. 19.15 przy ul. Zamkowej 4. Uroczystość zostanie poprzedzona celebracją Mszy św. w kościele św. Jerzego o godz. 18.
– Każda matka może anonimowo pozostawić nowo narodzone niemowlę w oknie. Dziecko ma wtedy realną szansę na adopcję i nadzieję na kochającą rodzinę – podkreśla ks. Lompa. Pomysłodawcami tej inicjatywy są Urszula Baraniecka z grupą mieszkańców Kętrzyna. Inicjatywę wsparli starosta kętrzyński Tadeusz Mordasiewicz, ks. Stanisław Majewski, proboszcz parafii Świętego Jerzego, siostry zakonne i ks. Roman Lompa, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej. Fundatorami są m.in. kętrzyńskie starostwo, samorządowcy i osoby prywatne.
Mordasiewicz przypomniał słowa Jana Pawła II, że "stosunek do daru życia jest wykładnikiem i podstawowym sprawdzianem autentycznego stosunku człowieka do Boga i do człowieka". – Chciałbym, aby to miejsce zawsze było puste. Każde dziecko powinno być kochane i wychowywane w swojej rodzinie. Czasami bywa inaczej i dlatego warto podejmować działania promujące szacunek dla życia i dać szansę nowo narodzonym dzieciom na miłość i opiekę – powiedział Mordasiewicz.
Obecnie w całym kraju działają 44 Okna Życia. Powoływały je zazwyczaj diecezjalne Caritas we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi, domami samotnej matki, w dwóch wypadkach – w Łodzi i Starachowicach – ze szpitalami miejskimi. W Niemczech jest 80 Okien Życia. W Rzymie pierwsza tego typu placówka została uruchomiona po krakowskiej (w 2006) przy szpitalu w dzielnicy Casilino, na peryferiach miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.