Związki niezgodne z Konstytucją
25 maja 2011 | 15:07 | im / sz Ⓒ Ⓟ
Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego jest niezgodny z Konstytucją, ponieważ utożsamia taki związek z małżeństwem – uważa profesor Wojciech Łączkowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Prawnik odniósł się do projektu złożonego przez Sojusz Lewicy Demokratycznej do Laski Marszałkowskiej w zeszłym tygodniu, który zawiera propozycje regulacji prawnych dotyczące zawierania i rozwiązywania związku partnerskiego, kwestie dziedziczenia i wspólnoty majątkowej, pochówku partnera czy starania się o rentę po zmarłym.
„Odnoszę wrażenie, że autorzy projektu przygotowali go bez przekonania, iż możliwe jest jego uchwalenie w formie ustawy” – ocenia prof. Łączkowski.
„W części projekt nie stwarza żadnej nowej sytuacji prawnej, a więc jest zbędny. Dwie osoby fizyczne już teraz mogą zawierać między sobą różne umowy określające swoje wzajemne zobowiązania o charakterze majątkowym lub osobistym. Nie potrzebna jest więc do tego nowa ustawa” – podkreślił.
Dodał, że projekt jest też niezgodny z Konstytucją, gdyż „utożsamia związek partnerski z małżeństwem, którym – zgodnie z artykułem 18. – może być tylko związek kobiety i mężczyzny”.
„Utożsamianie w ustawodawstwie zwykłym tych dwóch rodzajów związków byłoby zatem obejściem wyraźnego przepisu Konstytucji. W tej sytuacji zbędne staje się poruszania problemów aksjologicznych i związanych z nimi zagadnień naturalno-biologicznych” – podkreśla prof. Łączkowski.
Projekt ustawy o umowie związku partnerskiego autorstwa SLD zawiera regulacje prawne mówiące o tym kto i w jaki sposób może zawrzeć taką umowę – dotyczy zarówno par hetero, jak i homoseksualnych. Muszą to być osoby, które ukończyły 18 rok życia, nie są upośledzone ani chore psychicznie, nie są związane inną umową partnerską, ani spokrewnione – w tym również poprzez adopcję.
Projekt określa warunki rozwiązania takiej umowy, zasady wspólnoty majątkowej, wspólnego opodatkowania, dziedziczenia, prawa do pochówku partnera, starania się o jego rentę, czy prawo pierwokupu mieszkania po jego śmierci. Partnerzy mogą odmówić zeznawania przeciwko sobie w sądzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.