Dwumiesięcznik „Imago” – bioetyka w przystępnej formie
24 maja 2011 | 18:55 | jms Ⓒ Ⓟ
Teraz tematy z bioetyki nie muszą przyprawiać o zawrót głowy. Będą podawane w formie przystępnej. Nowy dwumiesięcznik „Imago”, który jest już na rynku, ma ambicje opisywać zagadnienia bioetyczne od strony medycznej, filozoficznej, psychologicznej i społecznej. „Staramy się zachować przystępny styl oraz otwartość myślenia, pisać bez zbytnich emocji, ale merytorycznie” – zapowiada redakcja periodyku.
W pierwszym numerze m. in. Maria Środoń mierzy się z pytaniem: „czy dowolnie możemy sobie dobierać płeć lub rezygnować z zawartej w jej pojmowaniu płodności?” O medycznym rozumieniu natury i człowieczeństwa pisze prof. Bogdan Chazan. O czasie ciąży i przemianach, jakie wnosi ona w życie i ciało kobiety opowiada dr ginekolog-położnik Aleksandra Baryła.
Można ponadto przeczytać o franciszkańskim ruchu ekologicznym, nowym feminizmie, o naturalnych metodach rozpoznawania płodności, o relacji między „prawami” zwierząt a prawami ludzi, o relacji między prawem naturalnym a prawem stanowionym.
Redaktorem naczelnym pisma jest Jakub Bałtroszewicz – doktorant na katedrze antropologii teologicznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, współautor strony www.teologiaciala.pl oraz www.nowyfeminizm.pl. Współpracował m.in. z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie oraz organizacją World Youth Alliance (broniącą godności człowieka na forum instytucji międzynarodowych).
Z pismem współpracują na stałe pracownicy naukowi m.in.: Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiegow Warszawie. Piszą ponadto lekarze, filozofowie, genetycy, prawnicy, publicyści ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji i Szwecji.
Pismo adresowane jest przede wszystkim do ludzi poszukujący prawdy o człowieku oraz do tych, którzy poszukują merytorycznych argumentów do obrony chrześcijańskiej wizji osoby ludzkiej. Ważną grupą docelową są studenci i osoby po studiach, które rozpoczynają pracę (szczególne lekarze, personel medyczny, psychologowie, nauczyciele i wykładowcy, prawnicy, filozofowie, teologowie itd.).
Twórcy periodyku będą tworzyć także dwujęzyczny portal internetowy www.imago.org.pl, który w swej wersji angielskiej będzie poświęcony głównie antropologii Jana Pawła II – teologii ciała. Chcą swoim zagranicznym czytelnikom dać możliwość spotkania z teologią ciała rozwijaną tam, gdzie się narodziła, czyli w środowisku polskim, konkretnie krakowskim, gdzie tworzyli ludzie czerpiący z doświadczenia Kościoła, którego wieloletnim biskupem był Karol Wojtyła.
„Imago” to pismo antropologiczne z akcentem prolife. Rocznie będzie ukazywać się 5 numerów, pismo jest dwumiesięcznikiem z wakacyjnym podwójnym numerem. Czasopismo wydaje krakowska Fundacja Pro Humana Vita (strona internetowa: www.zdrowierodziny.org).
Celem Fundacji jest niesienie wszechstronnej pomocy człowiekowi od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, w jego trudnościach fizycznych, psychicznych i moralnych (§5 Statutu). W swojej działalności Fundacja opiera się na obiektywnym prawie naturalnym. Służy rodzinie i życiu ludzkiemu, dobrom podstawowym i nienaruszalnym.
Wśród członków – założycieli Fundacji znajduje się i dr Wanda Półtawska. Prezesem Fundacji i asystentem medycznym czasopisma jest dr n. med. Antoni Marcinek – ginekolog-położnik, dyrektor krakowskiego Szpitala na Siemiradzkiego.
„Imago” sprzedawane jest w salonach empiku, przez allegro oraz rozprowadzane jest w prenumeracie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.