Modlitwa i dialog
15 maja 2011 | 13:00 | st, kg (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI błogosławi modlitwom o powołania i zawierza je Maryi Pannie, matce każdego powołania. Ponadto papież apeluje o zatrzymanie przemocy w Libii i Syrii, aby przeważyła droga negocjacji i dialogu.
Liturgia IV Niedzieli Wielkanocnej ukazuje nam jedną z najpiękniejszych ikon, jakie od pierwszych wieków Kościoła przedstawiały Pana Jezusa – obraz Dobrego Pasterza. Ewangelia św. Jana w rozdziale 10. opisuje nam szczególne fragmenty związku łączącego Chrystusa Pasterza z Jego owczarnią – przypomina Ojciec Święty. Ewangelista ukazuje postawę owczarni wobec Dobrego Pasterza – Chrystusa za pomocą dwóch szczególnych czasowników: słuchać i naśladować. Tylko ten, kto wsłuchuje się w głos Pana, jest w stanie docenić we własnym sumieniu słuszne decyzje, aby działać zgodnie z Bogiem. Ze słuchania wywodzi się bowiem naśladowanie Jezusa: działamy bowiem jako uczniowie po usłyszeniu i wysłuchaniu w swym wnętrzu nauczania Mistrza, aby żyć nim na co dzień – podkreśla Benedykt XVI.
Papież zawierza wszelkie powołania Najświętszej Maryi Pannie, matce każdego powołania, aby swym wstawiennictwem pobudzała i wspierała liczne i święte powołania do służby Kościołowi i światu.
Ojciec Święty wskazuje na świętych i beatyfikowanych, przykładnych świadków Chrystusa, abyśmy naśladowali ich dobre czyny. Papież wyraża radość z ogólnoświatowego oddźwięku beatyfikacji Jana Pawła II. Jednocześnie przypomina o dwóch innych beatyfikowanych w tym miesiącu, a są nimi: ogłoszony błogosławionym dziś w Würzburgu, w Niemczech Jerzy Häfner, kapłan diecezjalny, zmarły jako męczennik w obozie koncentracyjnym w Dachau oraz beatyfikowany 7 maja w Pozzuoli inny prezbiter – Justyn Maria Russolillo, założyciel Towarzystwa Powołań Bożych.
Dziękujmy Panu, aby nie brakowało świętych kapłanów Jego Kościołowi! – zakończył swe rozważania Benedykt XVI.
Przeczytaj pełny tekst rozważań Benedykta XVI »
Przeczytaj pełny tekst papieskiego orędzia na 48. Światowy Dzień Modlitw o Powołania »
Benedykt XVI ponowił swój apel o to, by nad przemocą w Libii przeważyła droga negocjacji i dialogu. Wezwał też, by nie było więcej rozlewu krwi w Syrii – ojczyźnie wielkich religii. Papież mówił o tym po południowej modlitwie „Regina caeli” w Watykanie.
„Nadal z wielkim niepokojem śledzę dramatyczny konflikt zbrojny, który w Libii, spowodował wiele ofiar i cierpienia, zwłaszcza wśród ludności cywilnej. Ponawiam usilny apel, aby droga negocjacji i dialogu, z pomocą organizacji międzynarodowych, które pracują na rzecz znalezienia rozwiązania tego kryzysu, przeważyła nad przemocą. Zapewniam również o moim modlitewnym wsparciu dla zaangażowania lokalnego Kościoła w pomoc dla miejscowej ludności, szczególnie przez pracę osób konsekrowanych w szpitalach.
Moje myśli kieruję także ku Syrii, gdzie jak najszybciej należy przywrócić współżycie społeczne budowane na zgodzie i jedności. Proszę Boga, aby nie było więcej rozlewu krwi w tej ojczyźnie wielkich religii i cywilizacji. Apeluję do władz i wszystkich obywateli, by nie szczędzili wysiłków w dążeniu do dobra wspólnego i przyjęcia słusznych dążeń do pokojowej przyszłości i stabilności” – powiedział Ojciec Święty.
O modlitwę do Boga, aby obudził w sercach młodych ludzi powołanie do oddania się w służbę Bożą, zachęcił Polaków Benedykt XVI w pozdrowieniach po modlitwie „Regina Caeli”. W rozważaniach przed modlitwą nawiązał do przypadającego w dzisiejszą niedzielę Światowego Dnia Modlitw o Powołania.
Papież skierował słowo do Polaków:
„Słowo pozdrowienia przekazuję wszystkim Polakom. Dzisiaj, w Niedzielę Dobrego Pasterza, w Światowy Dzień Modlitw o Powołania, prośmy Chrystusa Zmartwychwstałego, by obudził w sercach wielu młodych pragnienie oddania się w wyłącznej służbie Bożej. Niech staną się światłem dla współczesnego świata, świadkami Chrystusa, który jest bramą wiodącą wszystkich do zbawienia. Waszej modlitwie o powołania z serca błogosławię”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.