Dąbrowa: uroczystości 600-lecia parafii św. Stanisława BM
14 maja 2011 | 19:25 | eg Ⓒ Ⓟ
Parafia pw. św. Stanisława BM w Dąbrowie w diecezji płockiej obchodziła 14 maja jubileusz 600-lecia istnienia. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Piotr Libera. Uroczystość zgromadziła kilkaset osób: wiernych, przedstawicieli władz samorządowych, gości z diecezji i z kraju.
Bp płocki Piotr Libera mówił w homilii, że podczas jubileuszu wspólnoty parafialnej trzeba dziękować Panu Bogu za wszystko co wierni „otrzymali od Boga w tej świątyni w jej długiej historii”. Rozegrało się w niej bowiem „wiele ważnych spraw między Bogiem a ludźmi”. Akcentował również, że wspólnota parafialna jest „rodziną rodzin”, jedną rodziną chrześcijańską.
Hierarcha odwołał się też do ewangelicznej przypowieści o konieczności budowania domu swego życia na skale, którą jest Jezus Chrystus. Tylko taki dom ostoi się podczas klęsk.
„Życie dostatecznie wyraźnie pokazuje, do czego prowadzi brak posłuszeństwa Bogu, odsłania nam fatalne konsekwencje odstąpienia od Bożego prawa. Nie znajdziemy człowieka, który by żałował, że zachowywał prawo Boże, że był posłuszny Bogu. Tego nigdy się nie żałuje. Natomiast tych, którzy żałują, że zeszli z dróg wskazanych przez Boga – jest wielu” – podkreślił hierarcha.
W dniu jubileuszu życzył również dąbrowskiej wspólnocie parafialnej miłości do Boga, i wierności Jego słowu, budowania życia na Bożym słowie oraz wsparcia wybitnego patrona parafii św. Stanisława.
Podczas Mszy św. proboszcz ks. Sławomir Wądołek dziękował przed Najświętszym Sakramentem za sześć wieków istnienia parafii, za wszystkie pokolenia, które mogły się modlić w kościele parafialnym. Msza św. zakończyła się procesją wokół kościoła parafialnego z Najświętszym Sakramentem oraz uroczystym „Te Deum”.
Po Eucharystii parafianie wręczyli okolicznościowe, rocznicowe statuetki. Otrzymali je m.in. bp Piotr Libera, proboszcz ks. Sławomir Wądołek, poseł Mirosław Koźlakiewicz.
Następnie uczestnicy jubileuszu mogli wziąć udział w festynie rodzinnym. W programie były m.in. konkursy, koncerty zespołu WSD „Fraters” oraz Andrzeja Rybińskiego i piknikowe atrakcje.
Pierwsze wzmianki o parafii św. Stanisława BM w Dąbrowie pochodzą z 1411 r. Dotyczą one spraw sądowych, jakie wytaczano m.in. Krzyżakom za kradzieże na mieszkańcach. Około 1699 r. wybudowano drugi drewniany kościół, rozebrany pod koniec XIX w. Źródła historyczne podaję, że w 1827 r. parafia w Dąbrowie liczyła 24 domy i 170 mieszkańców.
W czasie powstania styczniowego wierni wspierali powstańców, a proboszcz ks. Tomasz Kwiatkowski trafił za to do więzienia. Po powstaniu, na mocy ukazu cesarskiego, wieś Dąbrowa została w całości uwłaszczona. Nie było w niej ziemi folwarcznej, cały obszar wsi znalazł się w rękach chłopskich. W 1895 r. do Dąbrowy przeniesiono drewniany kościół (pochodzący z lat 1796-1801) z Ostrowii Mazowieckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.