Bielsk Podl.: poświęcenie sztandaru motocyklistów
07 maja 2011 | 19:01 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Uroczyste zainaugurowanie sezonu motorowego oraz poświęcenie sztandaru motocyklistów odbyło się 7 maja w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.
Kilkaset motocykli, różnych marek, stylów i wieku, zaparkowało przed tamtejszą świątynią. Ich właściciele, którzy przybyli z różnych rejonów, głównie północno – wschodniej i centralnej Polski, uczestniczyli w Eucharystii, celebrowanej i ich intencji. Przewodniczył jej delegat biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, ks. prał. Zbigniew Rostkowski wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej.
W swojej homilii, nawiązując do religijnej piosenki zatytułowanej: „ W drogę z nami wyrusz Panie”, zaapelował, aby w każdą drogę życia wyruszać z Chrystusem, który jest gwarancją prawdziwej wolności człowieka. Ta pieśń, powinna stać się hymnem motocyklistów, kontynuował. Pan Bóg nie chce, aby człowiek był w niewoli. Wiatr we włosach i szum w uszach to symbole wolności, znane miłośnikom motocyklowych wojaży. Powinny one skłaniać także do pytania o wolność, jaką Bóg daje człowiekowi.
Przypomniał, że Bóg dając Przykazania i powołując przewodników na drogach zbawienia, pragnął wyprowadzić człowieka w niewoli. Pragnie on zawsze wyprowadzać z niewoli. „Bogu nie podoba się Egipt, mówił. W Biblii oznacza on kraj zniewolenia, wyzysku, bezprawia, łez, pracy dla kogoś i uniżenia godności.
Zaapelował też, aby stawiać sobie pytanie: „Na czym polega twój Egipt? Czy jesteś wolny? Może szybujesz nieraz z zawrotną prędkością, może się chcesz popisać, słuchasz ryku silnika, który równomiernie towarzyszy przez kolejne kilometry, a ja stawiam ci pytanie w imieniu Boga – czy naprawdę jedziesz do przodu ? Czy może tkwisz i jesteś zniewolony?
Bóg czeka na rozwój każdego człowieka, ale nie chce jego zniewolenia przez pracą, nałóg, seks, czy grzech, który pęta. On zawsze woła do człowieka, aby wyszedł ze swego Egiptu”.
Przypomniał także, że wiele trendów hipisowskich, czy „dzieci – kwiatów”, połączonych z wolnym pokonywaniem przestrzeni, wynikało z tęsknoty zbuntowanych ludzi za nieznanym. Tym zaś nieznanym i nieogarnionym jest Bóg, a Chrystus, który powtórzył drogę narodu wybranego, ciągle woła: „Pójdź za mną.”
Po homilii poświęcił on sztandar motocyklistów z wizerunkiem św. Krzysztofa, czuwającego nad nimi, hasłem: „Bóg Honor Ojczyzna” oraz herbem diecezji drohiczyńskiej.
Organizator uroczystości i duszpasterz motocyklistów ks. Janusz Szymański powiedział, że motocykliści, jako ludzie wolności przychodzą ze swym sztandarem, aby był znakiem oddania się pod opiekę Bogu za przyczyną jego świętych. Mówił, że od pięciu lat, wiosna i jesienią, motocykliści gromadzą się w tym kościele, dzięki uprzejmości ks. kan. Mariana Wyszkowskiego.
„Ta świątynia gromadzi środowisko polskich motocyklistów, przyjeżdżają tutaj, nie tylko z regionu, ale z całego kraju, nie bacząc na warunki pogodowe i odległość. Po prostu chcą być razem we wspólnocie przed Bogiem, połączeni pasją, która jak żadna inna, daje poczucie wolności. Msze Święte inaugurują
i kończą kolejne sezony wyjazdów, wypraw i podróży. To wspólna nasza modlitwa o błogosławieństwo Boga i opiekę naszych patronów św. Krzysztofa i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z własnego doświadczenia wiem, że motocykliści, to zgrana, solidarna i otwarta grupa społeczna, która potrafi się zorganizować
i nieść pomoc innym. Jestem wdzięczny Opatrzności Bożej za łaskę przynależenia do tego środowiska”.
Przedstawiciel motocyklistów, dziękując za poświęcenie sztandaru powiedział, że : „Sztandar to najgodniejszy znak danej zbiorowości i symbol wysokiego stopnia skupienia się jej członków wokół głoszonych idei. Tak, jak flaga narodowa jest dla Polaków symbolem Polski, narodu i ziemi, tak sztandar dla polskich motocyklistów jest symbolem naszej ojczyzny, diecezji
i środowiska, w którym funkcjonuje. Przede wszystkim zaś, Bożej Opatrzności, która nad nami stale czuwa. Uzewnętrznia on szczytne wartości duchowe
i moralne. Symbolizuje też takie idee, jak prawość i godność. Dla każdego z nas ten nowy, poświęcony sztandar będzie towarzyszem w chwilach szczególnie ważnych dla naszej wspólnoty”.
W uroczystości wzięli udział także księża – motocykliści z archidiecezji białostockiej i diecezji łomżyńskiej: ks. Daniel Ciulkin, ks. Karol Cimoch i ks. Leszek Jastrząb.
Po Eucharystii poświęcono też motocykle, na których jej uczestnicy przejechali w paradnym szyku przez miasto i udali się na majowy piknik w Boćkach, zorganizowany przez tamtejszy Urząd Gminy. Była tam też możliwość otrzymania emblematów z wizerunkiem św. Krzysztofa, złożenia ofiar na potrzeby Polonii z Litwy, która każdego roku gości pielgrzymów, udających się na motorach do Pani Ostrobramskiej i oddania krwi dla ofiar wypadków drogowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.