Bydgoszcz: obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych
06 maja 2011 | 16:17 | jm Ⓒ Ⓟ
„Kościół – moje spotkanie z Bogiem” – to hasło konkursu religijnego dla niepełnosprawnych, w którym wzięli udział uczniowie bydgoskich szkół specjalnych oraz warsztatów terapii zajęciowej. Dzisiaj w ramach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych w małym kościele przy Sanktuarium Nowych Męczenników laureatom wręczono nagrody.
Była to już kolejna edycja konkursu, który z każdym rokiem cieszy się większym zainteresowaniem. Uczestnicy mogli rozwiązać m.in. test z wiedzy religijnej, a także zaprezentować swoje umiejętności, wykonując prace plastyczne lub prezentacje literacko-muzyczne. – Nasz konkurs przełamuje bariery i stereotypy – podkreśla Aleksandra Semrau z Zespołu Szkół nr 31 w Bydgoszczy, który zorganizował konkurs.
Do grodu nad Brdą w tym roku przyjechali również wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gnieźnie. Młodzież zaśpiewała piosenkę, którą wykonywała m.in. na gnieźnieńskim Festiwalu Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych.
– Mówiąc za bł. Janem Pawłem II, te osoby są dla nas szkołą bogatszego człowieczeństwa. One pomagają nam również w budowaniu odpowiedniej hierarchii wartości – powiedział ks. dr Mieczysław Polak, dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
Diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych ks. Janusz Tomczak podkreślił, że świątynia jest miejscem, w którym niepełnosprawni odkrywają żywą obecność Boga. Mają silne poczucie sacrum, które pomaga im w spotkaniu z Chrystusem. – Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych jest krzykiem człowieka z niesprawnością, który dopomina się o zauważenie, ukazując jednocześnie swoją godność i wartość – powiedział kapłan.
Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych był obchodzony na terenie diecezji w różnych placówkach i wspólnotach. Tam odbywały się liczne spotkania, a także modlitwy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.