Koprzywnica: Diecezjalne Święto Strażaka
05 maja 2011 | 10:11 | apis Ⓒ Ⓟ
W kościele pw. św. Floriana w Koprzywnicy, w którym znajdują się relikwie patrona, obchodzono 4 maja Diecezjalne Święto Strażaka. Uczestniczyło w nim ponad 50 jednostek ochotniczej i państwowej straży pożarnej, parlamentarzyści, władze województwa, powiatu i lokalnych samorządów. Uroczystej Mszy św. w intencji strażaków, którą koncelebrowali kapelani służb pożarniczych, przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Dziękując strażakom za ofiarną służbę oraz wielki wkład i zasługi w akcji ratowniczej podczas ubiegłorocznej powodzi, biskup zwrócił uwagę, że ich służba i postawa powinny inspirować innych do wychowania w duchu gotowości do pomocy potrzebującym.
– Św. Florian utożsamiał się z Chrystusem w swoim i życiu i męczeńskiej śmierci. Ofiarność i poświęcenie, które cechują strażaków mają w sobie wiele wspólnego z postawą tego świętego patrona – mówił bp Nitkiewicz.
– Wasza postawa jest zarazem głęboko patriotyczna. Wy bowiem nie tylko deklarujecie, że kochacie Polskę, ale dajecie tego świadectwo poprzez konkretne czyny. Pielęgnujcie w sobie tego ducha służby i niech stanie się on przyczynkiem do odrodzenia całego naszego społeczeństwa – podkreślił biskup.
Po Mszy świętej zebrani uczcili relikwie św. Floriana i przemaszerowali na stadion sportowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości, podczas której wręczono odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa.
Kościół p.w. Św. Floriana w Koprzywnicy jest romańską budowlą bazylikową, trójnawową, z prostokątnym prezbiterium, która w ciągu wieków ulegała przemianom w stylu danej epoki. Historia świątyni sięga czasów, kiedy to wojewoda sandomierski Mikołaj Bogoria ze Skotnik 1183 r. sprowadził z Morimondu do Koprzywnicy ojców cystersów.
W 1207 r. cysterski klasztor konsekrował krakowski biskup Pełka, nadając mu wezwanie Najświętszej Marii Panny i św. Floriana. Staraniem ks. Wacława Tomczyka 4 maja 1995 r. sprowadzono z Krakowa relikwie św. Floriana, męczennika, patrona strażaków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.