Abp Głódź: nie lękajmy się wyzwań i powinności! (jest już w serwisie)
03 maja 2011 | 20:14 | als, tk Ⓒ Ⓟ
Nie lękajmy się wyzwań i powinności, i pamiętajmy, że wiele zależy od nas, od naszych postaw w służbie prawdy – mówił w homilii abp Sławoj Leszek Głódź. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja arcybiskup odprawił Mszę św. w bazylice mariackiej w Gdańsku.
Prawa do wolności nie można oddzielać od prawdy. Prawda jest gwarancją wolności – mówi metropolita gdański. „Czy nie zapomina się zbyt często, że prawa do wolności nie wolno oddzielać od praw sumienia, od praw prawdy” – pytał kaznodzieja. Przywołując słowa z beatyfikacyjnej homilii Benedykta XVI iż „prawda jest gwarancją wolności” abp Głódź zachęcił wiernych do refleksji: „Czy o tej zasadzie się pamięta, czy się jej przestrzega w domu ojczyzny?”
Przywołał też słynne słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1995 r. w Skoczowie, kiedy to papież mówił, iż Polska potrzebuje ludzi sumienia. Abp Głódź ocenił, że powraca się do tych słów z poczuciem niedopełnienia papieskich przestróg dyktowanych troską o kształt polskiej wolności. I dodał, że nikt w 1995 roku nie myślał o tym, że „przez ulice naszych miast przeciągną się parady równości, publicznie, ostentacyjnie podważane będą prawa Boże, że będą zabiegi, by prawodawstwo dostosować do moralnych wynaturzeń. Że Kościół będzie się stawiać pod pręgierzem opinii publicznej, zarzucając mu, że stanowi przeszkodę w budowaniu nowoczesnego państwa, otwartego na świat. Jeszcze publicznie nie szydzono wtedy z krzyża".
„Przeżyliśmy już – i to nader boleśnie – lata propagandy sukcesu – mówił dalej abp Głódź. – Pamiętamy rozdźwięk między kreowanymi iluzjami a realnym życiem. Zaufanie obywateli zdobywa się nie efektownymi obietnicami, ale uczciwością, nawet wtedy, kiedy trzeba się przyznać do porażek, przysłonić uśmiech programowego optymizmu, przeprosić za, to co się nie udało, przyznać rację tym, którzy wcześniej ostrzegali”. Dodał, że do stawiania pytań mają prawo wszyscy, konstytucja to gwarantuje.
Hierarcha zwrócił uwagę, że „w konstytucji zostało napisane zobowiązanie, by zostawić pokoleniom wszystko, co cenne. To zadanie, które stoi przed każdym pokoleniem”. – 220. rocznica uchwalenia Konstytucji przede wszystkim kieruje nasze myśli ku ojczyźnie. A także ku Bogu, który jest Panem ojczyzn – mówił gdański metropolita. Zaznaczył, że „wielkie rzeczy i dzieła ludzkie nie gasną. Szczególnie te, które zrodziły się z pragnienia dobra wspólnego”.
Swoją homilię abp Sławoj Leszek Głódź zakończył inwokacją do polskiego Papieża: „Błogosławiony Janie Pawle II uczyłeś nas, co to znaczy być Polakiem, jak miłość ku Ojczyźnie scalać z miłością do Chrystusa i Jego Matki. Miej w opiece naród polski, błogosław nam!”
Kazanie było przerywane licznymi brawami. Bazylika Mariacka była wypełniona po brzegi wiernymi. Wśród zgromadzonych byli m.in. przedstawiciele władz samorządu, marszałek, wojewoda oraz rajcowie. Zebrani byli również przedstawiciele wszelkich służb mundurowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.