Bp Balcerek: Odczytujmy Konstytucję 3 Maja w perspektywie krzyża Chrystusa
03 maja 2011 | 18:56 | bt Ⓒ Ⓟ
Do odczytania w perspektywie krzyża Chrystusa znaczenia Konstytucji 3 Maja, w 220. rocznicę jej uchwalenia zachęcał poznaniaków bp Grzegorz Balcerek, który przewodniczył w bazylice farnej uroczystej Mszy św. w intencji ojczyzny.
Poznański biskup pomocniczy w homilii podkreślił, że jedynie pod krzyżem Chrystusa odkrywamy sens tajemnicy człowieka, odnajdujemy w nim naszą „właściwą wielkość, godność i wartość swego człowieczeństwa”.
Bp Balcerek wyjaśnił też, że spoglądając dzisiaj na krzyż Chrystusa, który jest „objawieniem Jego miłości ocalającej człowieka”, spoglądamy zarazem na dzieje człowieka w naszym narodzie i „na ten jakże ważny moment historyczny sprzed 220 lat, jakim jest Konstytucja 3 Maja”.
„Odczytujemy to wydarzenie w perspektywie krzyża Chrystusowego, który uczy nas właściwej miary wolności. Uczy tego, co znaczy bezinteresowna służba człowiekowi i odpowiedzialność za drugiego człowieka” – przekonywał kaznodzieja.
Biskup przypomniał również, że Konstytucja 3 Maja „próbowała ratować dobro wspólne, któremu na imię Polska przed patologiami prywaty, anarchistycznie pojmowanej wolności, braku odpowiedzialności za drugiego człowieka i za powierzone dobro”.
Jednak jego zdaniem, twórcy Konstytucji byli świadomi, że sama dobra wola nie byłaby w stanie zrealizować zamierzonych celów. Dlatego właśnie rozpoczyna się ona charakterystycznym invocatio Dei: „W imię Boga” podkreślając na samym początku, wśród najważniejszych spraw, „rangę religii w życiu publicznym wskazując zarazem, że uznanie chrześcijaństwa za religię państwową oznacza uznanie miłości bliźniego, czyli czegoś więcej niż tolerancję”.
„Jestem przekonany, że gdyby dzisiaj stanął pośród nas Jan Paweł II, a raczej wierząc w jego obecność w imię prawdy świętych obcowania, powiedziałby nam wszystkim, abyśmy szukali oparcia wartości życia osobistego i publicznego w Bogu i w Jego krzyżu” – przyznał bp Balcerek przypominając także papieskie słowa wypowiedziane w 1999 r. w parlamencie polskim: „Wyzwania stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od opcji politycznych czy światopoglądu, którzy pragną razem tworzyć dobro wspólne narodu”.
W poznańskich uroczystościach w 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z wojewodą wielkopolskim Piotrem Florkiem i prezydentem Miasta Poznania Ryszardem Grobelnym. Obecne były także delegacje z pocztami sztandarowymi służb mundurowych, harcerstwa, bractw kurkowych, stowarzyszeń patriotycznych i kombatanckich oraz 51 poznańskich szkół.
Po zakończeniu uroczystej Mszy św. sprawowanej w bazylice farnej przez w intencji ojczyzny przemaszerowali oni, wraz z Orkiestrą Miasta Poznania przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym i Ochotniczym Reprezentacyjnym Oddziałem Ułanów Miasta Poznania pod ratusz miejski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.