Bp Tyrawa: zachłyśnięci wolnością wyrzekamy się dobra i ojczyzny
03 maja 2011 | 13:14 | jm Ⓒ Ⓟ
„Zachłyśnięci wolnością z całą premedytacją wyrzekamy się dobra i ojczyzny” – powiedział dzisiaj na bydgoskim Starym Rynku bp Jan Tyrawa. Biskup diecezji przewodniczył Mszy św. w uroczystość NMP Królowej Polski oraz w 220. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W homilii ordynariusz przypomniał ważne fragmenty preambuły konstytucji. Podkreślił jej znaczenie i wagę, a także odwołanie się do Boga i najważniejszych wartości. Zaznaczył, że „uderza przyznanie się do winy poprzednich rządów pielęgnujących wady, które stały się przyczyną słabości ojczyzny”. Stwierdził, że był to moment do podjęcia głębokiej reformy i refleksji. – Zapamiętajmy, konstytucja została uchwalona dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny – dodał.
Mając na myśli owo „zachłyśnięcie się wolnością”, biskup podkreślił, że w ojczyźnie „znikają, a właściwie są wykreślane z powszechnego języka takie pojęcia, jak: dobro, prawda, sprawiedliwość”. – Znika z naszego słownika powszechnego to, że dobro jest ostateczną intencją naszego działania. W ostatnim czasie mogliśmy być świadkami pewnej audycji telewizyjnej, gdzie młody chłopak odważył się zaśpiewać tekst, za który został niemalże znokautowany przez „salonowych jurystów”. Zarzucono mu bogoojczyźniany wygłup. Dobrze, że on sam umiał się godnie zachować – stwierdził.
Hierarcha uważa, że to „oziębia nasze więzy z ojczyzną, naszą dumę narodową i przyznawanie się do niej”. – To sprawia, że coraz więcej z nas, a zwłaszcza młodych, unika zaangażowania w sprawy społeczne, narodowe. To nie może dobrze służyć na przyszłość Polsce. Rozumieli to już starożytni. Patriotyzm – ofiarne życie, ofiarną pracę dla ojczyzny – buduje się poprzez legendę, opowiadanie o wielkiej tradycji, wspólnym losie – powiedział. Następnie ordynariusz przytoczył słowa uchwalonej niedawno konstytucji węgierskiej, a także odwołał się do wymiaru religijnego Konstytucji 3 Maja.
Podczas słowa do wiernych nie zabrakło nauczania, które kierował do Polaków Jan Paweł II. To Ojciec Święty – podkreślał bp Jan Tyrawa – w swoich wypowiedziach „kreślił warunki umocnienia ojczyzny”. Mocnym akcentem było również zatrzymanie się nad takimi pojęciami, jak prawda czy sumienie. „Człowiek – powie Jan Paweł II – jest podmiotem pośród świata przedmiotów, dlatego że jest zdolny poznawczo obiektywizować wszystko, co go otacza. Dlatego że przez swój umysł zwrócony jest z natury ku prawdzie” – cytował pasterz.
Biskup pytał: „Czyż nie to powinno być przedmiotem szczególnej refleksji, jeśli prawdziwie chcemy budować m.in. nasze życie parlamentarne i demokrację?”. – Wzajemne zaufanie wyzwala ofiarnego ducha na rzecz lokalnych społeczności, a w ostateczności ojczyzny. Czyż właśnie ten ofiarny duch na rzecz ojczyzny nie przegrywa dziś z partykularnym interesem, mało tego , z dyktaturą relatywizmu? – pytał dalej.
Na zakończenie hierarcha zaznaczył, że Konstytucja 3 Maja nie jest tylko zamkniętą przeszłością. Stanowi przede wszystkim ważny element narodowej tradycji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.