Podhale: górale dziękowali za beatyfikację Jana Pawła II
01 maja 2011 | 20:24 | jg Ⓒ Ⓟ
Telemosty z Watykanem z sanktuarium na Krzeptówkach i z Ludźmierza, projekcje filmów o Karolu Wojtyle, koncerty, nabożeństwa – to tylko niektóre punkty bardzo bogatego programu uroczystości związanych z beatyfikacją Jana Pawła II na Podhalu. Już dziś nowotarskiej parafii „Na Równi Szafarskiej” zostało nadane wezwanie bł. Jana Pawła II.
Główne uroczystości w Zakopanem odbyły się w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie w 1997 r. przebywał Jan Paweł II. Licznie zgromadzeni wierni oglądali na wielkim telebimie, ustawionym w Parku Fatimskim, bezpośrednią transmisję z Watykanu.
– To niemal tak jakby Ojciec Święty był z nami, ale w jeszcze piękniejszym wymiarze – mówił ks. Marian Mucha, kustosz sanktuarium. Duchowny przypomniał, że telebim był umiejscowiony przy ołtarzu papieskim spod Wielkiej Krokwi, gdzie w 1997 r. Jan Paweł II sprawował Eucharystię.
Uroczystości beatyfikacyjne uświetnili konni jeźdźcy z banderii konnej, ubrani w stroje regionalne. Po południu 1 maja została odprawiona Msza św. dziękczynna, której przewodniczył kard. Stanisław Nagy. „Santo subito – jazzmani Janowi Pawłowi II” – to już tytuł koncertu, który odbył się w zakopiańskim kościele pw. Św. Krzyża. Świątynię tą także odwiedził w 1997 r. Jan Paweł II, kiedy udawał się na spotkanie z rzeszą pielgrzymów pod Wielką Krokiew.
Uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II odbyły się także w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu, gdzie wierni uczestniczyli w telemoście Ludźmierz-Watykan. Do Ludźmierza przybyli dzisiaj także rowerzyści z całego Podhala – uczestnicy tradycyjnej Pielgrzymki Gwiaździstej. W sanktuarium Gaździny Podhala obecni byli także członkowie Ruchu Eucharystycznego Młodych, mających ogólnopolskie spotkanie na Podhalu. Wypuścili oni do nieba setki balonów w żółtych i białych barwach.
Główne uroczystości w Nowym Targu odbyły w parafii „Na Polanie Szaflarskiej”, której już od 1 maja patronuje błogosławiony Jan Paweł II. Na placu przed nowobudującym się kościołem odbyła się Msza św. dziękczynna za beatyfikację, w czasie której został odczytany dekret metropolity krakowskiego o nadaniu kościołowi oraz parafii wezwania bł. Jana Pawła II.
W Zakopanem na Krupówkach można było oglądać wystawę plenerową pt. „Jan Paweł wśród nas” a w kinie „Sokół” zorganizowano projekcje filmów o Karolu Wojtyle pt. „Lolek” i „Przyniósł nam światło prawdziwe”.
W Kluszkowcach podczas Mszy św. dziękczynnej odsłonięty został pomnik papieża bł. Jana Pawła II ufundowany przez rodzinę Wolskich i ich znany w całej Polsce tutejszy zakład kamieniarski. Wszystkim uczestnikom Eucharystii rozdane zostały pamiątkowe obrazki z bł. Janem Pawłem II.
W schronisku na Głodówce odbyła się premiera płyty „Góry w sercu” Jana Trebuni Tutki. Klub Filmowy Glodówka zorganizował także specjalną projekcję dokumentu „Góry, które zrodziły papieża” w reż. Jerzego Kołodziejczyka.
Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się także w Poroninie. Na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie została odprawiona Msza św. Po nabożeństwie wierni obejrzeli fragment widowiska „Regle błogosławionemu Ojcu Świętemu”, oraz program artystyczny w wykonaniu uczniów szkół z gminy Poronin i fragment opery góralskiej: „Jan Paweł na Podhalu”. Uroczystości zakończyły się Apelem Jasnogórskim.
Na beatyfikację Jana Pawła II udało się wielu pielgrzymów z Podhala. W Watykanie byli motocykliści z Bukowiny Tatrzańskiej, parafianie od dominikanów w Małem Cichem, wierni z Ludźmierza, Raby Wyżnej – rodzinnej miejscowości kard. Stanisława Dziwisza. Obecni byli także przedstawiciele Związku Podhalan.
Jutro w Kluszkowcach odbędzie się ogólnopolskie spotkanie dziękczynne za beatyfikację Jana Pawła II „Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy”, organizowane przez Ruch Światło-Życie i jego pobliską centralę w Krościenku oraz parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Kluszkowcach. W Kluszkowcach powstaje Wąwóz Papieski w miejscu, gdzie w lipcu 1978 r. modlił się kard. Wojtyła wraz z oazami.
W ramach obchodów beatyfikacyjnych 26 maja odbędzie podhalańska premiera najbardziej znanego na świecie góralskiego zespołu „Trebunie-Tutki”, który wydał płytę „Nuty Wielkiego Pasterza”. Natomiast na 12 czerwca zaplanowano uroczystą premierę opery góralskiej, opowiadającej o związkach Jana Pawła II z Podhalem i góralami. Nad każdym z czterech aktów sztuki pracuje odrębna grupa górali z różnych rejonów Podhala.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.