Bydgoszcz: dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II
01 maja 2011 | 20:08 | jm Ⓒ Ⓟ
Msza św. pod przewodnictwem biskupa Jana Tyrawy, projekcja filmu „Z tej ziemi”, koncert „Niech lampy naszej wiary nie gasną” oraz „Barka dla Jana Pawła II” – m.in. te wydarzenia wpisały się w obchody dziękczynienia za beatyfikację Ojca Świętego w Bydgoszczy.
Obchody rozpoczęły się w katedrze bydgoskiej 30 kwietnia od projekcji filmu „Z tej ziemi”. Autorzy – Daria Kazuła i Adam Gajewski zdobyli unikatowe, archiwalne materiały ukazujące Ojca Świętego podczas wizyt na terenach obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. – Chcieliśmy pokazać również to, co po Ojcu Świętym pozostało w naszym regionie – powiedziała dziennikarka TVP Daria Kazuła. Spotkanie zakończono wspólnym czuwaniem od godz. 21.37.
W sam dzień beatyfikacji – 1 maja – na płycie Starego Rynku stanął specjalny telebim, na którym było można śledzić uroczystości z Watykanu. Następnie w katedrze rozpoczęła się Eucharystia dziękczynna za beatyfikację pod przewodnictwem biskupa Tyrawy. Hierarcha podkreślił, że w łączności z Ojcem Świętym i całym zgromadzeniem – na wzgórzu watykańskim, pod Bazyliką Świętego Piotra – dziękujemy Bogu za dar nowego błogosławionego. – Dziękujemy Bogu, że pozwolił nam żyć pośród świętych, których podziwia cały świat. To powinno również mobilizować nas do tego, abyśmy podjęli wezwanie, powołanie każdego z nas do świętości – mówił.
Równo o godz. 15 mieszkańcy miasta, diecezji wraz z uczniami, rodzicami i nauczycielami zgromadzili się na Koronce do Bożego Miłosierdzia, którą wspólnie odmówili w Szkole-Pomniku Jana Pawła II. – To dla nas autorytet, który znacznie wpływa na nasze życie. To jeden ze szczęśliwszych dni, które mnie spotkały. Osoba, którą się znało, dołączyła do grona świętych i błogosławionych – powiedziała uczennica Adrianna Garczyńska.
Wieczór to ponowne spotkanie w katedrze i koncert dziękczynny „Niech lampy naszej wiary nie gasną”. W programie znalazły się fragmenty „Missa Mundana” do tekstów Małgorzaty Szułczyńskiej i siedem encyklik Jana Pawła II według Ernesta Brylla. Muzykę skomponował Piotr Salaber. Wystąpiły chóry, orkiestra i śpiewacy operowi, a teksty odczytał Cezary Żak. – Czuję, że biorę udział w czymś niezwykle ważnym. Mam na myśli moje życie zawodowe i duchowe – powiedział aktor.
Po koncercie – który można było również śledzić na telebimie – na Starym Rynku został wyświetlony film „Z tej ziemi”. Natomiast o 21.37 ponownie ruszyły wskazówki zegara na Kościele Rektorskim „Klarysek”, które zatrzymano symbolicznie 1 kwietnia. Równolegle na Starym Rynku wszyscy zebrani zaśpiewali „Barkę dla Jana Pawła II”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.