Sandomierz: uroczyste otwarcie odnowionego Muzeum Diecezjalnego – Domu Długosza
28 kwietnia 2011 | 10:24 | apis Ⓒ Ⓟ
Uroczystego otwarcia odnowionych wnętrz Muzeum Diecezjalnego mieszczącego się w sandomierskim Domu Długosza dokonał 27 kwietnia bp Krzysztof Nitkiewicz.
– Dzieła, które możemy tutaj oglądać i podziwiać są świadectwem życia i wiary tej ludzi tej ziemi. Z tego powodu przedstawiają olbrzymią wartość historyczną i można powiedzieć, że są cenniejsze niż złoto – mówił bp Nitkiewicz po poświęceniu pomieszczeń. – Cieszę się, że turyści i młodzież będą mogli uczyć się historii oraz podziwiać sztukę, której inspiracją jest Bóg oraz Chrystusowa Ewangelia – podkreślił biskup.
Zdaniem ks. Andrzeja Rusaka, dyrektora Muzeum Diecezjalnego, wnętrza placówki wymagały od dawna remontu, wymiany instalacji elektrycznej, a same zbiory potrzebowały nowej oprawy ekspozycyjnej. Wzbogacono też ekspozycję o ornaty i hafty z XVIII w. oraz fragmenty gobelinu kolegiaty sandomierskiej z XVI w.
W podziemiach diecezjalnej galerii można oglądać wystawę ikon sandomierskich związaną z inauguracją odnowionych fresków w katedrze sandomierskiej. Natomiast 14 maja w Noc Muzeów odbędzie się otwarcie wystawy, która będzie podsumowaniem plenerów artystycznych, które odbywały się dzięki pomocy Domu Pracy Twórczej Alicji Kaszyńskiej.
Zbudowane z czerwonej cegły Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej w Sandomierzu – Dom Długosza z 1476 r. jest jednym z najlepiej zachowanych budynków, którego mury mieszczą dziś bogate zbiory sakralne. Zwiedzać tu można cenne przykłady rzeźby sakralnej, malarstwa, tkaniny jak równie sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli itp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.