Abp Głódź na rezurekcji: wypowiadamy niezgodę na karykatury wartości w życiu społecznym
24 kwietnia 2011 | 08:01 | awo Ⓒ Ⓟ
W znaku Chrystusa Zmartwychwstałego wypowiadamy naszą niezgodę na to wszystko w życiu społecznym, wspólnotowym i politycznym, co staje się zaprzeczeniem, często wręcz groteskową karykaturą wartości, które mają służyć dobru narodowej wspólnoty – mówił w wielkanocny poranek abp Sławoj Leszek Głódź. W katedrze w Gdańsku Oliwie przewodniczył on Mszy rezurekcyjnej oraz procesji.
Metropolita gdański mówił, że to w znaku Zmartwychwstałego – Pana ludzkiej historii kierujemy nasze myśli ku polskiemu państwu. W swoim orędziu wielkanocnym hierarcha podkreślił, iż stanowi ono wielkie dobro, wyrosłe z walki, modlitwy, ofiarnego trudu pokoleń.
– Mamy prawo żądać i oczekiwać, aby ten depozyt dobra nie był w jakikolwiek sposób umniejszany, spychany w obszary niepamięci, niekiedy lekceważenia – zaznaczył abp Głódź. Przywołując słowa Wincentego Witosa, który przed laty mówił, iż wielkości państwa nie zbuduje żaden geniusz, lecz świadomy swych praw i obowiązków naród, metropolita gdański zwrócił uwagę na głęboki podział w narodzie, który pogłębił się od czasu smoleńskiej tragedii.
– Blask wielkanocnego poranka rozświetla także miejsce smoleńskiej tragedii. Wstrząsnęła naszymi sumieniami, sercami, wrażliwością. Wciąż budzi tak wiele pytań. Wiele z nich pozostaje bez odpowiedzi – mówił abp Głódź.
Według metropolity gdańskiego, smoleńska katastrofa uświadomiła wartość i cenę: miłości, pamięci, ojczyzny. – Od tamtego pobojowiska, od mogił ofiar na cmentarzach ojczyzny, od wawelskiej krypty, w której złożono doczesne szczątki Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i Jego Małżonki, biegnie wezwanie adresowane szczególnie do tych, którzy angażują się w służbę wspólnocie, samorządom, instytucjom państwa. Wezwanie do powrotu do ładu serc, do przywrócenia harmonii społecznej, do odpowiedzialności i miłości, do zasad, które nadają sens każdej służbie i pracy. Wezwanie do duchowego zmartwychwstawania ku dobru, ku społeczeństwu obywatelskiemu. Także do tego, abyśmy tej śmierci nie zaprzepaścili – przekonywał abp Głódź.
Metropolita gdański, w wielkanocnym orędziu odniósł się także do zbliżającej się beatyfikacji Jana Pawła II. Zapowiedział, że wotum archidiecezji gdańskiej za tę beatyfikację będzie świątynia pw. Jana Pawła II w Gdańsku-Łostowicach Południowych a 22 października, w liturgiczne święto nowego błogosławionego zostanie wmurowany kamień węgielny pod budowę tego kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.