Abp Szymecki: „Krzyż stoi podczas gdy świat chwieje się”
22 kwietnia 2011 | 22:23 | tm Ⓒ Ⓟ
“Stoi krzyż podczas gdy zamęt wprowadzają ludzie w sumienia ludzkie” – przypomniał za Janem Pawłem II abp Stanisław Szymecki podczas Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w Wielki Piątek w archikatedrze białostockiej.
Arcybiskup senior apelował, aby w Wielki Piątek, w „dzień krzyża”, szczególnie pamiętać o wielkim Papieżu. „Krzyż to był jego pastorał, jego laska, na której się opierał, by umacniać swoje kroki. To był fundament i wyznanie jego wiary, to było całe jego życie i posłannictwo. To z krzyżem w ręku przemierzył świat i wszędzie głosił krzyż Jezusa Chrystusa” – mówił.
Hierarcha przypomniał liczne krzyże jakie napotykał Jan Paweł II w swoim życiu, począwszy od zamachu z dnia 13 maja 1981 r., aż po ostatnie chwile życia. „Te krzyże pozwalają zaliczyć go do grona męczenników, gdyż męczennicy to ci, którzy najbardziej za krzyżem stoją, najlepiej krzyż rozumieją, którzy najbardziej potrafią czcić Chrystusowy krzyż” – podkreślał abp Szymecki.
Abp Szymecki zwrócił uwagę, iż krzyż „to podstawowy znak naszego zbawienia, naszej wiary i naszej nadziei”. Przywołał długą, ponad tysiącletnią historię krzyża na Polskiej ziemi: „ To w nim naród Polski znajdował zawsze siłę do wytrwania i do powstania z dziejowych klęsk” – mówił, wzywając zebranych do pamięci o przeszłości.
Po Komunii św. abp Szymecki wraz z kapłanami przeniósł w procesji Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu Pańskiego. Wierni będą trwali tam na modlitwie adorując Chrystusa do późnych godzin wieczornych, aż do liturgii Wigilii Paschalnej.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Eucharystii. W tym dniu trwa na modlitwie rozważając mękę i śmierć Pana Jezusa. Nabożeństwo Męki Pańskiej składa się z liturgii Słowa, adoracji Krzyża, Komunii św. i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.