Abp Martyniak: każdy, kto cierpi z Chrystusem, buduje Królestwo Boże
22 kwietnia 2011 | 16:28 | pab Ⓒ Ⓟ
Cierpienie ma wartość zbawczą. Każdy, kto przyjmuje je razem z Chrystusem, przyczynia się do budowania królestwa Chrystusowego – podkreślił w rozmowie KAI abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego.
„Wielki Piątek to nie tylko historia, to realność, krzyż był obecny od początku ludzkości i będzie istniał do końca świata, tylko Chrystus pokazał jego wartość i pokazał, że On przez krzyż prowadzi do zmartwychwstania” – mówi KAI abp Jan Martyniak.
Metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego podkreśla, że cierpienie ma wartość zbawczą i każdy, kto przyjmuje je razem z Chrystusem, przyczynia się do budowania królestwa niebieskiego. „Może w wieczności zobaczymy ile nasze wszystkie krzyże dały dobrego dla świata” – dodaje abp Jan. Hierarcha przypomina, że Wielki Piątek jest pamiątką cierpienia i śmierci Chrystusa na krzyżu, przyjętej dobrowolnie i z miłości do człowieka.
„To największe uniżenie, jakie Bóg przyjął dla człowieka, żeby go odkupić. To powinien cierpieć każdy z nas, a wziął to na siebie Chrystus” – mówi abp Martyniak. „Widzimy czym jest grzech. Świat nie lubi tego pojęcia, ale wystarczy popatrzeć ile jeden grzech nienawiści przynosi krzywdy, ile przynosi rozbicia w rodzinach, parafii, w społeczeństwie. To wszystko robi nienawiść i zazdrość. Trzeba widzieć wymiar zła i w tym świetle patrzeć na wymiar cierpienia Chrystusa” – dodaje metropolita przemysko-warszawski.
W Kościele greckokatolickim, podobnie jak w rzymskokatolickim nie odprawia się dzisiaj Mszy. Głównym nabożeństwem jest Weczirnia, czyli nieszpory z publiczną adoracją płaszczanicy – ikony-całunu z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.