Kielce: spadkobiercy ułanów wileńskich pełnią wartę przy Grobie w bazylice
22 kwietnia 2011 | 13:53 | dziar Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy w Kielcach w bazylice w Wielki Piątek ułani z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich – jedyni w Polsce spadkobiercy tradycji tej formacji – pełnią wartę honorową przy Grobie Pańskim.
„Pełnienie warty przy grobie Chrystusa wiąże się z wieloletnią tradycją żołnierzy z 13. Pułku Ułanów Wileńskich, którzy co roku w kościele garnizonowym w Nowej Wilejce zaciągali wartę, nawiązując do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich” – wyjaśnia Robert Mazur, dowódca Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Wartę od godz. 19 pełnić będą członkowie szwadronu w systemie dwuzmianowym, co 30 minut. Ułani wystąpią w umundurowaniu garnizonowym.
„To nasze zobowiązanie wobec poprzedników, stąd też decyzja dowództwa Kieleckiego Szwadronu Kawalerii o wystawieniu warty” – dodaje Robert Mazur.
Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich jest spadkobiercą tradycji ułanów wileńskich na mocy prawa, nadanego specjalnym Aktem w sierpniu 2005 r. na XVI Zjeździe Kawalerzystów II RP w Grudziądzu przez Zarząd Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii z Londynu.
Na XIX Zjeździe Kawalerzystów II RP w 2007 r. zostało nadane również prawo do wskrzeszania i kultywowania tradycji 1. Szwadronu Tatarskiego, wchodzącego w skład 13. Pułku Ułanów Wileńskich, przez Radę Centralną Związku Tatarów Rzeczypospolitej.
W ramach działalności szwadronu w Kielcach, w szkołach odbywają się pokazy filmów z okresu międzywojennego, prezentacje wyposażenia i umundurowania ułanów, trwa współpraca z weteranami II wojny światowej. Kielecki szwadron uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych, obchodach rocznicowych, świętach państwowych. Ma w swych szeregach młodych ludzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.