Śląska mistrzyni zdobienia jajek: kolor pisanek ma znaczenie
22 kwietnia 2011 | 13:17 | marm Ⓒ Ⓟ
– Kolor pisanek ma znaczenie – stwierdziła Teresa Drapała, śląska mistrzyni zdobienia jajek. W Wielką Sobotę tradycyjnie w kościołach błogosławione są pokarmy, które mają znaczenie symboliczne. Wśród przyniesionych do świątyni produktów znajdą się jajka będące znakiem życia. W tradycji ludowej na Śląsku kolor pisanek, które potem wręczano znajomym, miał ogromne znaczenie.
Tradycyjnymi metodami zdobienia jajek na Śląsku jest „pisanie woskiem” oraz kraszenie, czyli wydrapywanie wzorów.
– Jednak nie tylko sposób ozdabiania pisanek był istotny, ale także kolor – mówi Teresa Drapała, śląska mistrzyni zdobienia jajek. Czerń symbolizowała pamięć, niebieski zdrowie, zielony pieniądze, a czerwony miłość i zwycięstwo.
– Z tymi barwami to jest śliska sprawa, ponieważ wystarczy odjechać 100 km i już wszystko jest inaczej. Znam żółty kolor jak symbol życia duchowego, a w Opolu jajko w takim kolorze dostawała dziewczyna, która nie chciała kawalera – dodaje Teresa Drapała.
Pobłogosławionymi jajkami na Śląsku dzielono się podczas niedzielnego śniadanie jak opłatkiem. Natomiast panny przygotowywały pisanki w Niedzielę Wielkanocną i wręczały jako podarunki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.