(SERWIS PAPIESKI) Radom: placówki kultury przygotowują się do beatyfikacji Jana Pawła II
21 kwietnia 2011 | 17:39 | rm Ⓒ Ⓟ
Jan Paweł II w dziełach twórców ludowych, prezentacja pamiątek papieskich, pokaz znaczków o papieżu-Polaku oraz zbiórka zdjęć i pamiątek z papieskiej wizyty – w ten sposób radomskie placówki kultury włączają się w przygotowania do beatyfikacji, która odbędzie się 1 maja.
28 kwietnia o godzinie 16.00 w kaplicy z Rdzuchowa Kolonii na terenie Muzeum Wsi Radomskiej zostanie otwarta wystawa pt. "Zainspirowani świętością. Jan Paweł II w dziełach twórców ludowych". Wystawa została zorganizowana w nawiązaniu do zbliżającego się, ważnego dla wszystkich Polaków wydarzenia, jakim jest beatyfikacja Jana Pawła II. Na wystawie zaprezentowano prace artystów ludowych odwołujących się w swojej twórczości do osoby Jana Pawła II. Wizerunek Ojca Świętego został przedstawiony w rzeźbie, płaskorzeźbie i malarstwie. Wernisażowi towarzyszyć będzie występ chóru Gospel Radom oraz prezentacja poezji Ojca Świętego. Współorganizatorem wystawy jest Radio Plus Radom. Honorowy patronat objęli: biskup Henryk Tomasik i Marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Z kolei Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza 26 kwietnia na ekspozycję "Jan Paweł II. Droga do świętości". Będzie można na niej zobaczyć pamiątki po Janie Pawle II. Pochodzą one z kolekcji Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, które na czas wystawy udostępniło je radomskiemu muzeum. Na wystawie prezentowany będzie ornat, w którym Jan Paweł II celebrował Mszę św. na radomskim lotnisku podczas pielgrzymki do Polski w czerwcu 1991 roku. Wśród innych pamiątek po Janie Pawle II są jego sutanna, piuska, ornat przekazany seminarium przez abp. Stanisława Dziwisza, skórzane buty, w których Jan Paweł II odbył dwie pielgrzymki zagraniczne. Jest też fotel, w którym siedział papież na Mszy św. podczas pielgrzymki w Radomiu, oraz stuła, w której Jan Paweł II poświęcił radomskie seminarium. Wystawa czynna będzie do połowy maja.
Włączając się w ogólnopolskie uroczystości związane z beatyfikacją Jana Pawła II, Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu oraz Poczta Polska zapraszają 29 kwietnia na otwarcie wystawy filatelistycznej zatytułowanej "Droga do świętości". Zaprezentowane zostaną: część prywatnego zbioru Kazimierza Gołębiowskiego i emisje Poczty Polskiej dedykowane pontyfikatowi i beatyfikacji Ojca Świętego. Podczas wernisażu wystąpi schola dziecięca działająca przy parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu. Kazimierz Gołębiowski jest radomianinem, filatelistyką zajmuje się od dzieciństwa. Ma na swoim koncie udział w wielu wystawach filatelistycznych w Polsce. Szczególnie interesuje się tematyką sportową głównie dotyczącą igrzysk olimpijskich. Z chwilą powołania kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Kazimierz Gołębiowski rozpoczął kolejny cykl – obszerny zbiór znaczków i towarzyszących pielgrzymkom wydawnictw pocztowych poszczególnych krajów świata. Kolekcjoner posiada także w swoich zbiorach inne pamiątki związane z osobą Jana Pawła II. Prezentowana ekspozycja filatelistyczna jest jedynie fragmentem bogatego zbioru od początku pontyfikatu Wielkiego Polaka aż po dzień dzisiejszy, wciąż uzupełniana na bieżąco.
Wystawa czynna będzie do 13 maja.
Do beatyfikacji przygotowuje się Portal Diecezji Radomskiej. Jego administrator ks. Stanisław Piekielnik przypomniał, że 4 czerwca przypada 20. rocznica wizyty Jana Pawła II w Radomiu. – Przypomnieniem tego pobytu, będzie galeria zdjęć umieszczona na portalu. Stąd też prośba do wszystkich radomian o nadsyłanie do redakcji zeskanowanych zdjęć i pamiątek z tej szczególnej wizyty. Można je wysyłać na adresy: diecezjaradomska@gmail.com lub admin@diecezja.radom.pl z informacją o możliwości publikacji. Do tej akcji włączyła się radomska redakcja "Gościa Niedzielnego" oraz Radio Plus Radom.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.