Bp Libera: Ofiara Pana jest największą tajemnicą wiary
21 kwietnia 2011 | 13:53 | eg Ⓒ Ⓟ
„Ofiara Pana to największa tajemnica wiary chrześcijan i życia każdego Jego ucznia. Zanurzajmy w nią całych siebie” – mówił bp Piotr Libera w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek w bazylice katedralnej w Płocku. Wzięło w niej udział około 300 księży z diecezji płockiej.
W swej homilii bp Libera analizował hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce: „Kościół domem i szkołą komunii”. Podkreślał, że pierwszą przestrzenią komunii z Panem jest Eucharystia.
„Otwierajmy się na Chrystusa dzień po dniu, by być coraz bardziej jedno z Nim: w miłości do człowieka, w ofierze za innych, w życiu na Jego chwałę. Pozwólmy, by On, Najwyższy Kapłan i Sługa wszystkich uczył nas, wychowywał, umacniał, podnosił, uświęcał. W Jego Ofierze szukajmy wciąż nowego sensu swojej drogi, poszukiwań, zmagań i nadziei” – mówił.
Prosił także księży, aby stawali się „stróżami tej najświętszej tajemnicy”, czynili to „godnie, uważnie i pobożnie”, aby jednoczyli się z Chrystusem we Mszy św. „przez styl bycia, a przed wszystkim sposób samego celebrowania”, tak jak czynił to Jan Paweł II, który już niebawem będzie beatyfikowany.
Podkreślił, że ogromne znaczenie w życiu kapłana ma sakrament pokuty, który jest ściśle związany z Eucharystią. Dlatego trzeba uciekać do tego „źródła przebaczenia i miłosierdzia”, aby pomimo grzechów i ludzkich słabości stawać się „prawdziwymi sługami Chrystusa”.
„Kapłaństwo musi być głęboko związane z modlitwą i w modlitwie zakorzenione” – głosił ordynariusz płocki. „Jest to rzeczywistość, którą trzeba pielęgnować umysłem i sercem, by prawdę w nim zawartą, coraz gruntowniej wypełniać życiem. Bez modlitwy, bez zakorzenia w Jezusie kapłaństwo nie rozwija się i nie przynosi owoców. Kapłańska modlitwa, a zwłaszcza liturgia godzin, adoracja eucharystyczna i różaniec, pomagają nam zachowywać tę głęboką świadomość, że jesteśmy jako «słudzy» Chrystusa, szafarzami Bożych tajemnic” – podkreślał w homilii.
Zachęcał także księży do systematycznej lektury Biblii, medytacji i modlitwy Liturgią Godzin. Podkreślał, że jednym z wymiarów kapłańskiej komunii z Bogiem, jest także kapłańska wspólnota.
„Trzeba nam dziś uświadomić sobie ponownie, że żaden ksiądz nie jest sam, stanowimy prezbiterium i tylko w tej wspólnocie z biskupem każdy z nas może pełnić swoją służbę. Ta teologiczna wspólnota, którą wszyscy uznają, musi przekładać się na praktykę, na konkretny sposób życia. Inaczej pozostanie tylko pustym słowem. Proszę byście tak, jak potraficie i na ile dana wam jest łaska, troszczyli się o komunię miedzy sobą. Kapłańskie braterstwo czyni naszą posługę bardziej wiarygodną i owocną” – mówił bp Libera.
Podczas wielkoczwartkowej Eucharystii kapłani diecezji płockiej odnowili swoje przyrzeczenia. Tradycyjnie pobłogosławiony został olej chorych, olej katechumenów oraz konsekrowane krzyżmo, służące do namaszczania nowo ochrzczonych, bierzmowanych i udzielania sakramentu święceń. Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli na posiłek w sąsiednim Opactwie Pobenedyktyńskim.
W Eucharystii i spotkaniu kapłańskim w Płocku wziął udział biskup pomocniczy Roman Marcinkowski, około 300 księży z diecezji płockiej, kanonicy kapituł płockiej i pułtuskiej, księża studenci, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z gronem profesorskim, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i wierni świeccy, reprezentujący ruchy i stowarzyszenia kościelne z terenu diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.