Bydgoszcz: niewidomi dziękują za Jana Pawła II
18 kwietnia 2011 | 15:49 | jm Ⓒ Ⓟ
Przygotowania do beatyfikacji Jana Pawła II oraz postać św. ojca Pio stały się myślą przewodnią rekolekcji dla środowisk osób niewidomych, niedowidzących i ich przewodników, które rozpoczęto dzisiaj w kaplicy św. Rafała Archanioła przy Polskim Związku Niewidomych w Bydgoszczy.
Spotkania prowadzi duszpasterz chorych i służby zdrowia ks. Leszek Chudziński. Kapłan w czasie swojej wieloletniej posługi wśród cierpiących miał również kontakt z niewidomymi. Jak podkreślił – nauczył się przy nich pokory oraz praktycznej miłości, czyli miłosierdzia. – Chory człowiek oczekuje przede wszystkim obecności drugiej osoby. Jeśli nie przyniesiemy do łóżka chorego miłości – tak jak mówił Ojciec Pio – to nie wypełnimy swojej misji – mówił.
Kapelan Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy zaznaczył, że choremu potrzebne są nie tylko lekarstwa i profilaktyka, ale przede wszystkim uporządkowane serce, zwrócone ku Bogu. – Osoby widzące nigdy do końca nie zrozumieją tych, którzy mają przed oczami ciemność. I tu przywołajmy Chrystusa i św. ojca Pio. Są to postaci, do naśladowania których nie potrzeba dobrych okularów czy sprawnych oczu. One tak wewnętrznie promieniują, że uzdrawiają wiarę człowieka – dodał ks. Chudziński.
Diecezjalny duszpasterz niewidomych powiedział, że wbrew pozorom niewidomi używają takiego języka, jakby widzieli. – Zobaczyć oznacza również odczuć, być blisko Boga, doświadczyć życzliwości. Środowisko osób niewidomych oczekuje na beatyfikację Jana Pawła II, który potrafił dotknąć z miłością każdego człowieka, zauważyć i coś powiedzieć – podkreślił ks. Piotr Buczkowski.
Kaplica w bydgoskim ośrodku została erygowana dekretem z 27 marca 1991 roku przez kard. Józefa Glempa. W głównym ołtarzu znajduje się płaskorzeźba patrona – Rafała Archanioła prowadzącego (według przekazu biblijnego) niewidomego Tobiasza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.