Ogólnopolskie spotkanie historyków Kościoła
18 kwietnia 2011 | 10:03 | ks. Marcin Nabożny / sz Ⓒ Ⓟ
Ogólnopolski Zjazd Historyków Kościoła odbędzie się w dniach 27 i 28 kwietnia w Wadowicach. To coroczne spotkanie profesorów i wykładowców historii Kościoła, które sięga tradycją 1963 roku.
„W tym roku pragniemy przeprowadzić w szerokim aspekcie refleksję nad dziejami przygotowania do kapłaństwa w Kościele katolickim. Jest to temat ciągle aktualny, także w naszej epoce, więc ze wszech miar jest okazja, by zająć się właśnie taka tematyką, zarówno poprzez przygotowane referaty jak i podejmowaną dyskusję” – stwierdza bp prof. dr hab. Jan Kopiec z Opola, przewodniczący Sekcji Historii Kościoła Polskiego Towarzystwa Teologicznego.
Dla realizacji zamierzonego celu referaty wygłoszą: bp prof. dr hab. Jan Kopiec (Znaczenie trydenckiego dekretu z 1563 r. o obowiązku tworzenia seminariów duchownych), ks. dr Wacław Umiński (Wkład Zgromadzenia Księży Misjonarzy w formację duchowieństwa diecezjalnego w Polsce w latach 1675-1884), ks. prof. dr hab. Stanisław Piech (Formacja duchowieństwa galicyjskiego), ks. dr hab. Tomasz Błaszczyk (Kształcenie i wychowanie kandydatów do kapłaństwa w Kościele Śląskim w czasach pruskich), o. prof. Marek Inglot (Włoski system formacji seminaryjnej), ks. dr hab. Waldemar Gliński (Centralne uczelnie teologiczne Królestwa Polskiego XIX wieku), ks. dr Grzegorz Bujak (Ideał kapłana i przygotowanie do kapłaństwa w okresie międzywojennym w świetle statutów synodalnych), ks. dr Krzysztof Koch (Proces unifikacji kształcenia seminaryjnego w II Rzeczypospolitej w świetle „Pamiętników Zjazdu Związku Zakładów Teologicznych w Polsce”), ks. dr hab. Grzegorz Wejman, prof. US (Formacja kleryków po włączeniu seminariów duchownych w struktury uniwersyteckie na przykładzie metropolii szczecińsko-kamieńskiej).
„Praktycznym dopełnieniem dwudniowego Zjazdu i jego części naukowo-merytorycznej jest zawsze sesja wyjazdowa do miejsc, gdzie koncentruje się historia, kultura i gdzie zabytki oraz pamiątki są wspaniałą mową przeszłości” – zaznacza ks. prof. dr hab. Jan Walkusz z KUL, dyrektor Instytutu Historii Kościoła KUL i jednocześnie od 1999 r. organizator Zjazdów.
W tym roku historycy zwiedzą Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej.
Od roku 2001 materiały ze Zjazdów są publikowane w roczniku pt. „Kościół w Polsce. Dzieje i kultura” zainicjowanym i redagowanym przez ks. prof. J. Walkusza. Publikacja zawiera prezentowane w czasie Zjazdów referaty oraz bogaty dział recenzji, bibliografii podmiotowej polskich historyków Kościoła oraz nekrologi i wspomnienia o zmarłych członkach.
Spotkania historyków Kościoła zainicjował w 1963 r. w trosce o integrację tego środowiska ks. Marian Rechowicz, rektor KUL, późniejszy biskup w Lubaczowie. Od kilku lat mają one wyraźny charakter monotematyczny.
„Chodzi w nich o komplementarną i kontekstualną analizę stosunkowo wąskich wycinków niezmiernie bogatej przeszłości kościelnej, z wyraźnym jednak priorytetem dla tematów dotąd mało przebadanych, kontrowersyjnych, bądź celowo pomijanych” – podkreśla ks. prof. Walkusz.
Zjazd odbywa się w stałym terminie w czwartek i piątek po Wielkanocy. Wyjątkowo w tym roku, z racji rozpoczynającej się 30 kwietnia br. w Wadowicach Kapituły Prowincjalnej Zakonu Karmelitów Bosych, którzy są gospodarzami tegorocznego Zjazdu, odbędzie się on dzień wcześniej niż zazwyczaj.
Sekcja Historii Kościoła liczy ok. 140 członków z wszystkich ośrodków akademickich oraz diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych w Polsce oraz z Wydziału Historii Kościoła Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W dorocznym Zjeździe bierze udział średnio ok. 90 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.