Kielce: pieśni pasyjne i wystawa Wielkiego Tygodnia na Kiermaszu Kwietnej Niedzieli
17 kwietnia 2011 | 14:46 | dziar Ⓒ Ⓟ
Od koncertu pieśni pasyjnych rozpoczął się Kiermasz Kwietnej Niedzieli w Muzeum Wsi Kieleckiej, z towarzyszącą mu wystawą na temat obyczajów Wielkiego Tygodnia i prezentacją regionalnego rękodzieła o tematyce wielkanocnej.
– Wybraliśmy 6 pieśni wielkopostnych oraz utwory inspirowane słowami poezji Karola Wojtyły, m.in. „Niech będzie imię Twe błogosławione”. Wszystkie oddają atmosferę Wielkiego Tygodnia – mówi KAI Ewa Gula, solistka wokalno–instrumentalnego zespołu Ad hoc ze Stąporkowa. Zespół prezentuje stylizowany folklor ziemi świętokrzyskiej, był kilkakrotnie nagradzany na przeglądach za repertuar pasyjny.
Dziedziniec Dworku Laszczyków – siedziby Muzeum Wsi Kieleckiej – przeobrażono dzisiaj w tzw. Kwietną Niedzielę na wsi, ze świątecznym jarmarkiem i koncertem pieśni pasyjnych w tle. Przez cały dzień odbywają się pokazy tworzenia artystycznych pisanek, kraszanek, wyplatania wiklinowych koszyków, robienia stroików. Przygotowano stoiska do degustacji potraw świątecznych. Swoje prace prezentują m.in. pensjonariusze Środowiskowego Domu Samopomocy z Kielc.
W czasie kiermaszu trwa także wernisaż wystawy „Wielkanoc w zwyczajach, obrzędach i sztuce ludowej”. Ekspozycja, przygotowana zgodnie z rytmem dni Wielkiego Tygodnia, począwszy od Niedzieli Palmowej, prezentuje w kilku salach wystawienniczych m.in. przedstawienia sztuki ludowej nawiązujące do biblijnych wydarzeń (Pasje, świątki, Piety, Ostatnia Wieczerza – w malarstwie i rzeźbie), przykłady ludowej plastyki (pisanki, palmy wielkanocne), ludowe akcesoria związane z Wielkanocą na Kielecczyźnie – terkotki i kołatki z Wielkiego Czwartku, bibułkowe pająki, aranżacje świątecznego stołu i dyngusa na wsi.
Kiermasz odwiedza tysiące kielczan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.