Fanianowo: 277 prac w konkursie na palmę wielkanocną
16 kwietnia 2011 | 12:20 | jm Ⓒ Ⓟ
Aż 277 prac z różnych zakątków Polski, a także z Litwy wpłynęło na II Regionalny i VI Wojewódzki Konkurs na Palmę Wielkanocną, który zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Fanianowie (diecezja bydgoska).
Celem konkursu jest poznanie historii palmy, promocja młodych talentów i ich prac oraz wprowadzanie w tradycję kultury regionalnej, narodowej i europejskiej.
Konkursowi towarzyszył projekt edukacyjny. Był on adresowany do uczniów w różnym wieku. – Składał się z kilku mniejszych projektów, którym przewodził temat tygodnia. Były to najczęściej cytaty kardynała Stefana Wyszyńskiego – patrona szkoły, które nawiązywały do zadań programu wychowawczego szkoły oraz programu profilaktycznego – powiedziała dyrektor placówki Maria Pirecka.
Projekt zakładał kształtowanie osoby młodego człowieka w kierunku poszanowania tradycji i zwyczajów swoich przodków jako sposobu na życie we współczesnym świecie. – Miał on charakter bloku tematycznego poświęconego sferze emocjonalnej dziecka, poznawania samego siebie, wyrażania uczuć wobec innych osób z najbliższego otoczenia, umiejętności przebaczania i poznania tradycji oraz obrzędowości związanej ze świętami wielkanocnymi – dodała Wioletta Pacholec.
Konkurs był organizowany dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Palmy oceniano w kategoriach indywidualnej oraz w grupach wiekowych. Każda ze szkół mogła zgłosić maksymalnie dziesięć palm – w wymiarach od 60 cm do 3 metrów. Jury brało pod uwagę oryginalność, estetykę, dokładność łączenia elementów, zgodność z tradycją, wkład włożonej pracy i stopień trudności.
Dla autorów najlepszych prac indywidualnych w każdej grupie wiekowej przewidziano rzeczowe nagrody i wyróżnienia oraz dyplomy. Jurorzy przyznali również trzy statuetki. „Złotą Palmę” otrzymał Krzysztof Martin z SP w Falmierowie, „Srebrną Palmę” Jakub Grochowski z SP w Fanianowie i „Brązową Palmę” Weronika Michałek z SP w Łobżenicy.
W organizację konkursu włączyli się również: Gminne Centrum Kultury w Łobżenicy, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku, Pilski Dom Kultury, Muzeum Okręgowe w Pile, a także Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.