Płock: Droga Krzyżowa przeszła ulicami Starego Miasta
16 kwietnia 2011 | 10:18 | eg Ⓒ Ⓟ
Kilkuset płocczan wzięło udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które odbyło się 15 kwietnia na ulicach Starego Miasta w Płocku. Było ono wyrazem dziękczynienia za osobę i dzieło Jana Pawła II w przededniu jego beatyfikacji oraz za 20. rocznicę pielgrzymki papieskiej do Płocka. Nabożeństwu przewodniczył bp Piotr Libera.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafii farnej w Płocku, przewodniczył jej proboszcz ks. kan. Wiesław Gutowski. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Kameralny Politechniki Warszawskiej w Płocku pod dyrekcją Edwarda Bogdana.
Bezpośrednio po Eucharystii wierni ponieśli krzyż, na którym umieszczone zostały najważniejsze daty z pontyfikatu Jana Pawła II. Nabożeństwu przewodniczył bp Piotr Libera. Wierni nieśli ze sobą świece i lampiony, a harcerze z ZHR, którzy szli na czele marszu, także pochodnie. Krzyż nieśli m.in. przedstawiciele stowarzyszeń i ruchów katolickich, wspólnot działających na terenie diecezji, organizacji charytatywnych, księża, siostry zakonne, kobiety, mężczyźni, młodzież.
Uczestniczący w Drodze Krzyżowej płocczanie dziękowali za dzieło życia Jana Pawła II, za dar jego beatyfikacji, za 20. rocznicę jego pielgrzymki do Płocka. Modlili się także w intencji rodzin i Ojczyzny. Rozważania czytali aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku: Magdalena Tomaszewska i Jan Kołodziej. Dotyczyły one poszczególnych stacji oraz życia Jana Pawła II, zwłaszcza ostatnich lat jego życia i odchodzenia do „domu Ojca”.
Droga Krzyżowa zakończyła się w kościele parafii św. Dominika, czyli na „Górkach”. Bp Libera skierował do płocczan swoje słowo. Przypomniał, że płockie nabożeństwo odbywało się tydzień przed Wielkim Piątkiem, kiedy Kościół w szczególny sposób rozważa misterium Ukrzyżowanego Jezus oraz na piętnaście dni przed wyniesieniem do chwały ołtarzy Papieża Polaka.
„Wyszliśmy dziś wspólnie na ulice Starego Miasta w Płocku, aby pokazać drzewo zbawienia współczesnemu światu, temu światu, który coraz bardziej kwestionuje obecność krzyża w przestrzeni publicznej. Chcemy ten krzyż pokazać tym, którzy gubią się coraz bardziej w różnego rodzaju teoriach i ideologiach, jako jedyny kierunek zbawienia, jako drogowskaz wiodący do zbawienia, tak, jak to czynił przez całe lata, a w sposób szczególny przez niemal 27 lat swego pontyfikatu Jan Paweł Wielki” – mówił bp Libera.
Ordynariusz płocki zwrócił się do wiernych miasta Płocka, aby starali się w swoim otoczeniu odkrywać Jezusa, który „nadal cierpi i jest krzyżowany”. Przypomniał myśl Blaise`a Pascala, francuskiego myśliciela, że „cierpienie, męka Jezusa Chrystusa będzie trwała aż do skończenia świata”.
„Starajmy się odczytywać w naszych sercach, w naszych umysłach ogarniętych wiarą, obecność Jezusa Chrystusa, który dziś kona w tych miejscach na świcie, gdzie panuje nienawiść, wojny, gdzie są przesądowi nasi bracia i siostry za wiarę” – prosił hierarcha.
Na zakończenie wspólnie pomodlono się w intencji śp. ks. dra Józefa Kraszewskiego, wieloletniego profesora i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, który zmarł w tym tygodniu po długiej i ciężkiej chorobie.
Za przygotowanie nabożeństwa Drogi Krzyżowej na Starym Mieście w Płocku odpowiadał ks. proboszcz Wiesław Gutowski i parafia farna w Płocku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.