Ks. Kloch: czy współczesna religijność nie zmierza w kierunku wirtualności?
15 kwietnia 2011 | 12:46 | ws Ⓒ Ⓟ
Popularność portali społecznościowych, blogów, rekolekcji internetowych, e-cmentarzy rodzi pytanie, czy współczesna religijność nie zmierza w kierunku wirtualności? – zastanawiał się ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podczas sesji Forum Społecznego Michała Archanioła 12 kwietnia w Warszawie.
Spotkanie poświęcone było wyznaczeniu programu pracy na rok 2011. Profesorowie, działacze społeczni, dziennikarze, starsze pokolenie i młodsze, świeccy oraz duchowni zastanawiali się nad najważniejszymi problemami społecznymi dla Kościoła oraz społeczeństwa w Polsce.
W pierwszej części sesji ks. dr Józef Kloch zwrócił uwagę na coraz większą rolę internetu w kreowaniu religijności – przede wszystkim ludzi młodych. Popularność portali społecznościowych, blogów, rekolekcji internetowych, e-cmentarzy rodzi pytanie, czy współczesna religijność nie zmierza w kierunku wirtualności. Rozwój internetu rodzi potrzebę zdiagnozowania i zbadania faktu internetowej religijności. Jaka jest jej jakość? Czy jest ona tylko substytutem spotkania z Bogiem, czy jest w stanie zastąpić tradycyjną religijność? Jaki jest realny wpływ treści religijnych czerpanych z internetu? Na takie pytania oraz kierunki prac Forum zwrócił uwagę w ks. dr Józef Kloch.
Ponadto za najważniejsze dla Kościoła w Polsce oraz polskiego społeczeństwa uznano temat relacji świeckich i duchowieństwa. „Jak przełamać przepaść między księdzem a świeckimi w parafiach?” „Jak zbudować dialog świeckich z duchownymi?” Oprócz nich analizie wymaga zjawisko antyklerykalizmu w naszym kraju, miejsce Kościoła w przestrzeni publicznej, rola Kościoła w podzielonym społeczeństwie. O wielkim znaczeniu są również tematy związane z przygotowaniem do małżeństwa (skuteczność oraz poziom kursów przedmałżeńskich), formacją w seminarium, powołaniami.
Forum Społeczne zostało powołane przy Instytucie Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. Ma na celu rozwijanie katolickiej nauki społecznej oraz wspomaganie integralnego rozwoju polskiego społeczeństwa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.