Kielce: obrzędowość Wielkiego Tygodnia na wystawie w Muzeum Wsi Kieleckiej
12 kwietnia 2011 | 16:02 | dziar Ⓒ Ⓟ
„Wielki Tydzień w zwyczajach, obrzędach i sztuce ludowej” to tytuł wystawy, którą od dzisiaj można oglądać w kilku izbach Dworku Laszczyków, czyli w Muzeum Wsi Kieleckiej.
Każda z sal odzwierciedla kolejne dni Wielkiego Tygodnia – od Niedzieli Palmowej po świąteczny Lany Poniedziałek.
„Autorki wystawy, Ewa Tomaszewska i Ewa Wielgus, obrały sobie za cel przybliżenie zwiedzającym bogatej ludowej obrzędowości wielkanocnej i jej odniesień w sztuce ludowej. Pomoże to odczuć atmosferę świąt wielkanocnych” – mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej.
Ekspozycję inauguruje Niedziela Palmowa, zwana na wsi Kwietną lub Wierzbną. Pokazano tutaj palmy wielkanocne i przykłady sztuki ludowej z tzw. Chrystusem Palmowym.
Kolejna sala to czas od Palmowej do Wielkiego Piątku. Zaaranżowano m.in. pokaz przedświątecznych porządków w Wielki Czwartek, ludowej twórczość dotyczącej Ostatniej Wieczerzy i Jezusa w Ogrójcu, kołatek używanych w kościołach od Wielkiego Czwartku.
Inna izba oddaje atmosferę Wielkiego Piątku poprzez licznie reprezentowane na wystawie wyobrażenia Męki Pańskiej. Jest to np. w rzeźbie i malarstwie, w dziełach "Chrystus Nazareński", "Upadek pod krzyżem", "Ukrzyżowanie", "Zdjęcie z krzyża" czy licznych Pietach.
W jednej z izb zaaranżowano śniadanie wielkanocne. Centralne miejsce zajmuje stół,przybrany pisankami, gałązkami barwinku i bukszpanu, a nim baranek i świąteczne rekwizyty imitujące: żur, kiełbasy, drożdżowe baby. Zgodnie z kanonem świętokrzyskim pod powałą jest bibułkowy pająk, a ściany ozdobiono kolorowymi wycinankami.
Ostatnia sala prezentuje zwyczaje drugiego dnia świąt zwanego Lanym Poniedziałkiem lub Śmigusem Dyngusem, z akcesoriami wiejskiej zabawy: wiadrami, cebrzykami, sikawkami strażackimi. W każdej z sal ekspozycję uzupełniają rozmieszczone komentarze, opisy, dokładne informacje.
Wystawa potrwa do 29 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.