Płock: wystawa o tradycjach wielkanocnych
09 kwietnia 2011 | 09:52 | eg Ⓒ Ⓟ
„Tradycje wielkanocne” – taki tytuł nosi wystawa, która otwarta została w Domu Darmstadt w Płocku. Jest ona pokłosiem ogólnopolskiego konkursu, na który nadesłano łącznie ponad 2 tys. prac. W konkursie nagrodzono 99 prac. Trzy osoby otrzymały Nagrodę Prezydenta Płocka.
Najpopularniejszymi tematami nadesłanych prac były: niedziela palmowa, koszyczek ze święconką czy śmigus – dyngus, święcenie pokarmów w kościele, grób Chrystusa, składanie kwiatów przed Jego grobem. Ale okazało się także, że autorom prac nieobce były takie zwyczaje i obrzędy wielkanocne jak: chodzenie z gaikiem, pucheroki czy wieszanie śledzia.
Na IX Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Tradycje wielkanocne” nadesłano łącznie 2.163 prace ze 176 placówek oświatowych, wychowawczych i kulturalnych. Organizatorem był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.
„Początkowo był to konkurs o zasięgu lokalnym, jednak ogromna ilość nadsyłanych prac przyczyniła się do rozszerzenia jego formuły. Celem konkursu jest uchronienie od zapomnienia polskich tradycji związanych ze świętami Wielkiej Nocy” – relacjonują organizatorzy.
Nadesłane prace oceniała komisja konkursowa składając się z etnografa i plastyków. Jurorzy przyznali 99 nagród i wyróżnień. Trzy osoby: Klaudia Tarka, Gabriela Maciąg i Zuzanna Winkowska, otrzymały Nagrodę Prezydenta Miasta Płocka. Nagrody rzeczowe dla laureatów w postaci materiałów plastycznych ufundował Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Urząd Miasta Płocka. Otwarciu wystawy towarzyszyły warsztaty zdobienia pisanek techniką kraszanki.
Wystawę „Tradycje wielkanocne” można oglądać w Domu Darmstadt do 26 kwietnia, w dni powszednie, weekendy i święta wielkanocne. Wstęp jest wolny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.