Legnica: obchody 770. rocznicy Bitwy pod Legnicą
08 kwietnia 2011 | 12:08 | ks. p Ⓒ Ⓟ
W ramach obchodów rocznicowych, w sobotę 9 kwietnia w kościele mariackim, który obecnie jest kościołem parafialnym parafii ewangelicko-augsburskiej w Legnicy, odprawiona zostanie Msza św. w obrządku trydenckim. Wcześniej ulicami Legnicy z Zamku Piastowskiego wymaszerują do kościoła mariackiego wojska Henryka Pobożnego.
Bezpośrednio po Mszy odbędzie się koncert pieśni staropolskiej, a na legnickim deptaku zaprezentowane zostaną również chorągwie miejskie. Później nastąpi przemarsz na skwer Orląt Lwowskich, by tam złożyć hołd poległym pod pomnikiem dwóch tysięcy lat Chrześcijaństwa i 770. rocznicy bitwy pod Legnicą.
W sobotni wieczór w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa o 19.00, odbędzie się koncert Legnickiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Benedykta Ksiądzyny i chóru Madrygał z okazji 770. rocznicy Bitwy pod Legnicą. Sopranistka – Agnieszka Justyna Szumiłło. W programie przewidziane są m.in. utwory M. Sawy – Kantata „Tu es Petrus”, skomponowany z okazji wizyty Jana Pawła II w Legnicy 2 czerwca 1997 r., oraz L. van Beethovena – III Symfonia Es-dur „Eroica”.
9 kwietnia 1241 roku, według kronikarza Jana Długosza, który opisał całą bitwę, Henryk Pobożny modlił się w legnickim kościele mariackim przed wyruszeniem do walki. W rocznikach Jana Długosza znajdujemy taki opis: Kiedy książę Henryk wychodził ze swoimi oddziałami z miasta Legnicy, by podjąć wojnę z Tatarami, ze szczytu kościoła Najświętszej Maryi Panny, w którym poprzedniego dnia złożono ofiary Boskiemu Majestatowi dla zapewnienia bezpieczeństwa jemu i jego wojsku, zsunął się kamień i spadł koło głowy jadącego w swej wspaniałej zbroi księcia i omal nie rozbił mu głowy. Ten wypadek uznali wszyscy za ostrzeżeni z nieba, albo – jak było rzeczywiście – za złą wróżbę. Wskazywał on niezawodnie na niebezpieczeństwo, na które w starciu, w mającej nastąpić walce, miał się narazić książę Henryk i jego wojsko.
Kościół, z którego wyruszył książę Henryk II Pobożny na bitwę z Tatarami stał się kilka wieków później pierwszym kościołem ewangelickim w Legnicy i jednym z pierwszych kościołów ewangelickich na Śląsku.
W bitwie pod Legnicą 9 kwietnia 1241 r. do walki naprzeciw siebie stanęły zjednoczone chrześcijańskie oddziały polsko-niemieckie pod dowództwem księcia Henryka II Pobożnego oraz wojsko mongolskie dowodzone przez Baidar Khana. Bitwa na Dobrym Polu – pod Legnicą, nazwana została także pierwszą bitwą zjednoczonej Europy w obronie chrześcijaństwa.
Na polu bitwy (dzisiaj wieś Legnickie Pole) zbudowany został pamiątkowy kamienny kościółek. Prawdziwym skarbem Legnickiego Pola, w pobliżu autostrady A4, jest barokowa świątynia wzniesiona na początku XVIII w. na zlecenie rodziny Habsburgów. Jest to sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.