Poznań: studenci podsumowują wolontariat misyjny w Jerozolimie
08 kwietnia 2011 | 11:26 | ms Ⓒ Ⓟ
Ponad dwa tysiące godzin wolontariatu misyjnego w Ziemi Świętej opisali studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego w Poznaniu w książce „Prośmy o pokój dla Jeruzalem”. „Nie jest łatwo wydać dzisiaj nową publikację o Ziemi Świętej, mam jednak wrażenie, że książka jest jedyna i niepowtarzalna” – napisał w słowie wstępnym do publikacji abp Stanisław Gądecki.
W książce studenci opisują miesiąc wolontariatu misyjnego na Górze Oliwnej w Jerozolimie, gdzie pracowali na rzecz domu dziecka prowadzonego przez siostry elżbietanki. Wolontariusze wykonywali tam różne prace remontowe, porządkowali pomieszczenia gospodarcze, pomagali w kuchni i w ogrodzie, opiekowali się dziećmi w sierocińcu. Pozostały czas wypełniony był modlitwą, a w dni świąteczne studenci mieli okazję pielgrzymować do miejsc świętych.
W bogato ilustrowanej książce znalazł się między innymi wywiad z łacińskim patriarchą Jerozolimy, abp. Fouadem Twalem, którego odwiedzili studenci. „Nie chcemy, by miejsca święte były puste. Nie chcemy, by Ziemię Świętą stanowiły tylko świątynie i miejsca pamięci; chcemy żywej wspólnoty, żywych kamieni Kościoła” – mówił wolontariuszom z Polski abp Twal.
Łaciński patriarcha Jerozolimy podziękował studentom za ich pobyt w Ziemi Świętej. „Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni, kiedy nas odwiedzacie; to znaczy, że tworzymy jedną wspólnotę wiary, że jesteśmy dziećmi jednego Kościoła” – przekonywał studentów abp Twal.
– Książka skierowana jest do wszystkich, którzy interesują się problemami Ziemi Świętej i którzy chcą solidaryzować się z misyjnym zaangażowaniem młodych – mówi KAI ks. Szymon Stułkowski. Opiekun koła misjologicznego podkreśla, że w publikacji zawarto także krótkie streszczenie w języku angielskim, hebrajskim i arabskim.
Akademickie Koło Misjologiczne w Poznaniu istnieje od 1927 roku. Jest ono organizacją naukową studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W ostatnich latach koło zrealizowało interesujące projekty misyjne w Kazachstanie, na Wyspach Zielonego Przylądka na Atlantyku i w Ziemi Świętej. Fundusze przeznaczane na projekty są rezultatem całorocznej pracy członków Koła, m.in. rozprowadzania książek, ręcznie malowanych butelek na wodę święconą czy wykonywania palm na Niedzielę Palmową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.