Zwoleń: odkryto XVII-wieczne malowidła w kościele z fundacji Kochanowskich
06 kwietnia 2011 | 16:02 | rm Ⓒ Ⓟ
Fragmenty starych malowideł odkryto w trakcie prac konserwatorskich w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Mogą one pochodzić z tego samego czasu, co malowany ołtarz w kaplicy Kochanowskich, czyli z XVII wieku.
Odkryte malowidła to krzyże w zdobionej oprawie, czyli tzw. zacheusze. Zostały namalowane w miejscach liturgicznego namaszczenia kościoła. Nie zostaną zamalowane, lecz będą zdobić kościół razem z polichromią profesora Zdzisława Gedliczki, którą wykonał po drugiej wojnie światowej. Odkrycie jest efektem trwających w świątyni prac, które są finansowane z Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. W trakcie dotychczasowych prac zakończono m.in. remont Krypty Jana Kochanowskiego.
Koszt prowadzonych prac w zwoleńskim kościele to prawie 8 mln zł, z czego wsparcie unijne wynosi prawie 6,5 mln zł. Kościół w Zwoleniu należy do najstarszych zabytków sakralnych w regionie, a jego historia jest związana z historią rodu Kochanowskich. Pierwotnie był drewniany. Wybudowano go najprawdopodobniej pod koniec XIV w. i był fundacją Jana Cielątko, łożniczego królewskiego. Drewniana świątynia spłonęła w 1559 r., a w jej miejsce kilka lat później wzniesiono nowy kościół – murowany. Około 1610 r. z fundacji Adama Kochanowskiego, bratanka poety Jana Kochanowskiego, dobudowano do niego kaplicę rodzinną.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.