Płock: 90. rocznica odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych przez Marszałka Piłsudskiego
05 kwietnia 2011 | 10:19 | eg Ⓒ Ⓟ
Wystawa plenerowa „Płock – Miasto Bohater”, rekonstrukcja wydarzeń z 1921 roku i modlitwa za obrońców Płocka znajdą się w programie obchodów 90. rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, za bohaterską obronę miasta przed bolszewikami podczas wojny 1920 r. Obchody zaplanowano na dni 8-10 kwietnia.
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się 8 kwietnia o godz. 15.00, kiedy to na Starym Rynku otwarta zostanie wystawa plenerowa „Płock – Miasto Bohater”. Z kolei 9 kwietnia o godz. 19.00 zaplanowano capstrzyk harcerski przy Kopcu Harcerzy przy ul. Targowej w Płocku.
Centralne obchody odbędą się w niedzielę 10 kwietnia. Zainicjuje je o godz. 10.00 przy stanicy harcerskiej przy ul. Krótkiej 3a plenerowa gra miejska „Płock – Miasto Bohater”, z udziałem uczniów płockich szkół, rodzin i płocczan. Zostanie ona połączona ze złożeniem kwiatów w miejscach pamięci wojny 1920 roku.
O godz. 15.00 na Starym Rynku pokazane zostanie widowisko plenerowe „Krzyż Walecznych”, rekonstruujące wydarzenia z 1921 roku, a więc: przyjazd Marszałka Józefa Piłsudskiego do Płocka, powitanie przez płocczan, odznaczenie miasta i jego mieszkańców Krzyżem Walecznych, nadanie Marszałkowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Płock. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu „Płock – Miasto Bohater”.
Po rekonstrukcji historycznej uczestnicy obchodów przemaszerują pod pomnik J. Piłsudskiego przy ul. Kolegialnej, gdzie złożone zostaną okolicznościowe kwiaty, odbędzie się apel pamięci oraz odmówiona modlitwa za obrońców Płocka. Kwiaty będą też złożone na Płycie Nieznanego Żołnierza.
Płock jest jednym z dwóch miast, które Marszałek Piłsudski odznaczył Krzyżem Walecznych za bohaterską postawę podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Drugim z tych miast jest Lwów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.