Poznań: dyskusja naukowców na temat miecza św. Piotra
04 kwietnia 2011 | 14:25 | ms Ⓒ Ⓟ
Eksperci z różnych dziedzin wezmą udział w konferencji naukowej „Poznański Miecz św. Piotra – historia i legenda”. – Miecz jest ciągle tajemnicą, a wyniki badań są naprawdę bardzo interesujące – mówi KAI Aleksandra Pudelska, kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Miecz św. Piotra to zabytek, który według kroniki Długosza został przywieziony do Poznania przez biskupa Jordana w 968 roku. – Według Długosza był to miecz, którym św. Piotr odciął ucho Malchusowi w Ogrodzie Oliwnym, choć zakładał on także możliwość przywiezienia do Polski repliki darowanej przez papieża, żeby „początki chrześcijaństwa uczynić milszymi” – mówi Pudelska.
Kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu podkreśla, że dyskusja zapowiada się nadzwyczaj interesująco. – Wypowiadać się będą bibliści, historycy, archeolodzy, bronioznawca i specjaliści od rud metali – wymienia Pudelska.
– Podstawowe pytanie, na które chcemy odpowiedzieć dotyczy wątpliwości, czy miecz ten został rzeczywiście przywieziony do Poznania przez biskupa Jordana, i czy mogli go wykonać Rzymianie – mówi kustosz Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Wśród uczestników konferencji będą prof. Hanna Kočka-Krenz, prof. Józef Dobosz i prof. Marian Głosek. Naukowcy reprezentować będą Uniwersytet Łódzki, Akademię Górniczo-Hutniczą, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademię im. Długosza w Częstochowie i Bibliotekę Uniwersytecką we Wrocławiu. W konferencji weźmie udział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i bp Marek Jędraszewski.
Miecz św. Piotra eksponowany jest w skarbcu Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. Biskup Jordan przybył do Poznania w 968 roku jako pierwszy biskup na ziemiach polskich. Konferencja odbędzie się w piątek, 8 kwietnia, w siedzibie muzeum w budynku Akademii Lubrańskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.