Diecezja gliwicka: w godzinie śmierci Jana Pawła II zatrzymano wskazówki zegara na placu
03 kwietnia 2011 | 13:14 | paj Ⓒ Ⓟ
Rozważania papieskich słów, światełko dla Jana Pawła II, zatrzymane zegary w rocznicę jego śmierci – w ten sposób w kościołach diecezji gliwickiej obchodzono 2 kwietnia.
W Gliwicach mieszkańcy mieli też okazję zobaczyć poświęcony Ojcu Świętemu spektakl Teatru Karola pt. „Tobie dam klucze królestwa”. Po spektaklu z Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II uczestnicy udali się na modlitewne czuwanie do katedry. Wierni modlili się też m.in. w kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Gliwicach-Sośnicy i parafii MB Częstochowskiej na gliwickim Rynku.
„Szukałem was młodzi, teraz wy przyszliście do mnie” – te papieskie słowa stały się mottem spotkania młodzieży w parafii mariackiej w Bytomiu. W modlitwie uczestniczyli wierni z całego miasta. Po nabożeństwie w kościele młodzi przeszli w procesji ze świecami na Plac Sikorskiego, gdzie o 21.37 jeden z miejskich zegarów zatrzymał się na trzy minuty. W tym czasie zebrani odśpiewali Barkę. W ten sposób Bytom włączył się w inicjatywę Instytutu Jana Pawła II oraz studia filmowego Paisa Films. Polegała ona na tym, by dokładnie w godzinę śmierci papieża Polaka, w różnych częściach kraju symbolicznie na trzy minuty "stanęły" zegary. W akcji wzięła również udział parafia Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Gliwicach Sośnicy.
W tym wyjątkowym dniu modlono się również w kościołach zabrzańskich. Miejscem centralnym w mieście stała się parafia św. Wojciecha. Przed znajdującym się tam papieskim krzyżem mieszkańcy od rana zapalali znicze. Wieczorem przybyli zaś, by wspólnie przeżyć Apel Jasnogórski i uczestniczyć w modlitwie różańcowej, po której punktualnie o 21.37 zapalili światełko dla Jana Pawła II. Modlitewne czuwania i nabożeństwa miały miejsce również w innych miejscowościach diecezji gliwickiej, m.in. w Tarnowskich Górach, Pyskowicach i Lublińcu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.