Opole: dobiegł końca liturgiczny kurs dla fotooperatorów
02 kwietnia 2011 | 16:48 | lw Ⓒ Ⓟ
Ponad 60 osób wzięło udział w kolejnej edycji liturgicznego kursu dla operatorów kamer wideo i aparatów fotograficznych. Przez trzy kolejne soboty operatorom wyjaśniono jak rejestrować ważne uroczystości kościelne tak, by nie przeszkadzać swą obecnością wiernym i sprawującym liturgie. Kolejny kurs już w przyszłym roku.
Jak informuje ks. dr hab. Helmut Sobeczko, dyrektor diecezjalnego ośrodka formacyjnego, kurs jest obowiązkowy dla kamerzystów i fotografów, którzy chcą rejestrować w obiektach sakralnych uroczystości liturgiczne, takie jak: chrzty, śluby, bierzmowania czy prymicje.
„Uczymy ich aby swoją osobą nie przeszkadzali wiernym w uczestniczeniu w liturgii” – mówi ks. Sobeczko i dodaje, że wcześniej zdarzało się, że operatorzy ustawiali oślepiające lampy lub przez ciągłe przemieszczanie się po kościele uniemożliwiali wiernym skupienie się na modlitwie, a celebransowi w sprawowaniu liturgii. „Takie chodzenie jest właściwie zabronione. Można jedynie przejść z jednej strony kościoła na drugą, kiedy na przykład trwa wspólny śpiew. Ale w takich momentach jak liturgia słowa czy modlitwa eucharystyczna jest to absolutnie niedopuszczalne” – podkreśla duchowny.
Oprócz zasad zachowania się operatora podczas liturgii w trakcie kursu duży nacisk kładzie się na jego rolę dokumentalisty i odpowiedzialność, jaka na nim spoczywa. Ks. Sobeczko podkreśla, że kamerzysta nie może kierować się tylko tym, by uchwycić jak najwięcej gości danej uroczystości. Musi on mieć też świadomość, że film który kręci ma być dokumentem. Istotne jest, aby uchwycone w nim były ważniejsze słowa czytań mszalnych czy homilia. „To one będą kiedyś pomagały przezwyciężać kryzysy” – zaznacza ks. Sobeczko.
Kurs zakończył się egzaminem, po którego pomyślnym przejściu uczestnicy otrzymali specjalne plastikowe legitymacje ze zdjęciem, upoważniające do rejestrowania w czasie liturgii. Jednak „sama legitymacja to jeszcze nie wszystko. Filmowanie czy fotografowanie musi być wcześniej uzgodnione z proboszczem, a nawet konkretnym celebransem” – podkreśla ks. Sobeczko i dodaje, że o tym, ile osób jednocześnie może rejestrować daną uroczystość, zawsze ostatecznie decyduje proboszcz.
Wymóg ukończenia liturgicznego kursu dla fotooperatorów jest stawiany przez odpowiednią instrukcję Konferencji Episkopatu Polski. Kwestię tę regulują także postanowienia zakończonego w 2005r. I Synodu Diecezji Opolskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.