W Polskę wyrusza ruchome muzeum Jana Pawła II
31 marca 2011 | 15:12 | deon.pl, dk Ⓒ Ⓟ
Osobiste pamiątki po Janie Pawle II i filmy przybliżające najważniejsze momenty z jego życia będzie można zobaczyć w Mobilnym Muzeum Jana Pawła II, które w najbliższych dniach wyruszy z Krakowa w podróż po Polsce.
Mobilne muzeum to 18-metrowy samochód w barwach papieskich. W jego naczepie na 62 m. kw. powierzchni ustawiono gabloty z eksponatami, a na trzech ścianach wystawienniczych wyposażonych w multimedia wyświetlane są filmy o życiu Karola Wojtyły: w Wadowicach, Krakowie i Rzymie.
– Papież pielgrzym Jan Paweł II rozpoczyna teraz inną, ciekawą pielgrzymkę po Polsce. Zobaczymy, czy przyjęcie tego pielgrzymowania będzie owocne i tak serdeczne jak przyjęcie jego osoby podczas wszystkich wizyt w Polsce – mówił w czwartek w Krakowie podczas prezentacji mobilnego muzeum metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
Pomysłodawcą ruchomego muzeum był ks. Zygmunt Kosowski z Wydawnictwa św. Stanisława, a pomysł zrealizowało Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Ciężarówka, która dotrze nawet do małych miejscowości, ma służyć przybliżeniu postaci i dorobku Jana Pawła II, ale także przekazaniu informacji o zadaniach budowanego w Krakowie Centrum. – Mamy nadzieję, że będzie to także okazja do promocji Małopolski, regionu bardzo mocno związanego z osobą Ojca Świętego – mówił marszałek Małopolski Marek Sowa.
W mobilnym muzeum można zobaczyć m.in.: buty, w których chodził Jan Paweł II, jego sutannę papieską, piuskę, sweter – serdak, którego używał podczas podróży w okresie zimowym, brewiarz i różaniec. Pamiątki te udostępnili: kard. Stanisław Dziwisz, Muzeum Archidiecezjalne oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Część z nich nigdy wcześniej nie była pokazywana.
Jak podkreślił w czwartek ks. Zygmunt Kosowski, Mobilne Muzeum to przede wszystkim projekt edukacyjny. – Ma służyć ludziom w poznaniu osoby, myśli i działania błogosławionego Jana Pawła II – mówił Kosowski. – Szukamy nowych sposób dotarcia z Ewangelią także do ludzi, którzy nie są może w Kościele i taka możliwość spotkania z Janem Pawłem II jest okazją do ewangelizacji – dodał.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Koszt wizyty ciężarówki – muzeum w jednym miejscu to 10 tys. zł, koszty pokrywa zapraszający, ale jak zapewnia prezes Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" ks. prałat Jan Kabziński, pieniądze nie decydują, czy Muzeum gdzieś przyjedzie, czy też nie. – Muzeum nie zostało stworzone po to, by zarabiać – podkreślił ks. Kabziński. – Zdajemy sobie sprawę, że małe miejscowości nie będą w stanie temu sprostać – mówił ks. Kosowski.
Wpływy z podróży zostaną w całości przekazane na budowę Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
Prezentowane w muzeum filmy mają być zmieniane. Kard. Dziwisz nie wyklucza też, że po beatyfikacji pojawią się w nim relikwie Jana Pawła II. – Na początku nie, ale jeśli będzie takie zapotrzebowanie, ta wystawa zmieni charakter – zapowiedział.
Mieszkańcy Krakowa będą mogli zwiedzać Mobilne Muzeum Jana Pawła II do soboty, codziennie od g. 10.00 do 21.00. W najbliższą niedzielę będzie ono prezentowane w Warszawie, w kolejnych dniach zawita do krakowskich parafii w Bieńczycach i Mistrzejowicach, a potem do Lednicy i do kilku miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.