Bp Libera do maturzystów: bycie chrześcijaninem to wolny wybór człowieka
25 marca 2011 | 16:17 | eg Ⓒ Ⓟ
„Bycie chrześcijaninem – uczniem Chrystusa, nigdy nie wiąże się z jakimkolwiek przymusem. To wolny wybór każdego człowieka. «Jeśli chcesz…» – to są słowa, które w pełni definiują filozofię prawdziwej wolności” – mówił bp Piotr Libera do maturzystów z diecezji płockiej, zgromadzonych 25 marca na Jasnej Górze podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów. W ciągu dwóch dni pielgrzymki łącznie weźmie w niej udział około 7000 osób. Będzie im towarzyszyć około 80 księży oraz 150 nauczycieli.
W swej homilii bp Libera stwierdził, że wielu młodych ludzi postrzega obecnie Chrystusa i Kościół jako zagrożenie czy nawet wroga wolności. Niektórzy kojarzą Kościół wręcz ze „zbiorem nakazów i zakazów, zawartych w przykazaniach Bożych i kościelnych”. Tymczasem jednoznaczną odpowiedź na te wątpliwości daje uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
„Zwiastowanie pokazuje nam prawdziwe oblicze Boga. To oblicze, które szanuje ludzką wolność. Ten, który jest Stwórcą i Prawodawcą, który bardziej niż ktokolwiek inny miał prawo rozkazywać, pyta o zdanie Maryję. Bardzo szanuje wolność Maryi i tak samo szanuje naszą wolność” – podkreślił ordynariusz płocki.
„Bycie chrześcijaninem – uczniem Chrystusa, nigdy nie wiąże się z jakimkolwiek przymusem. Bóg nie zmuszał Maryi, aby została Matką Jego Syna. Jezus nie zmuszał swoich uczniów, aby poszli za nim. Apostołowie nie zmuszali pogan do wiary w Jezusa i Jego Ewangelię. I dzisiaj też, ani Bóg, ani Kościół nie zmusza nikogo do wiary i wyboru Chrystusa. To wolny wybór każdego człowieka. «Jeśli chcesz…» – to są słowa, które w pełni definiują filozofię prawdziwej wolności” – mówił bp Libera na Jasnej Górze.
Zachęcał także młodych ludzi, aby powiedzieli Jasnogórskiej Pani o swych obawach, lękach, trudach uczniowskiego życia. Ona „zrozumie i wesprze”, ponieważ jest „niezawodną pomocą dla przyjaciół Jej Syna”. Prosił, aby po zdanym egzaminie dojrzałości nie zapomnieli podziękować Maryi.
W programie Diecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów, która tradycyjnie odbywa się w dwóch turach, znajduje się Eucharystia, Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz spotkanie informacyjne, dotyczące 26. Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. Podczas pielgrzymki młodzież włączyła się aktywnie w jej przebieg: zawiązanie wspólnoty, rozważania Drogi Krzyżowej, oprawę liturgiczną Mszy św.
Szczególny charakter nadano w tym roku nabożeństwu pokutnemu, które w kolejnych dniach prowadzą ks. Jacek Gołębiowski i ks. Grzegorz Walczak: „Spotkanie na Jasnej Górze ma służyć refleksji nad życiem, ma pomóc w dokonaniu rachunku sumienia. Bazylika jasnogórska stanie dla maturzystów modlitewną salą, w której przeżyją sakrament pokuty i pojednania. Każdego roku bardzo tego potrzebują”, uważa ks. kan. dr Andrzej Krasiński, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku.
Maturzyści diecezji płockiej przyjeżdżają na Jasną Górę autokarami, jak każdego roku w dwóch grupach, w tym roku 25 i 26 marca. Ich pielgrzymkę zorganizował wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.