Pierścień Prymasa Tysiąclecia zniszczony
25 marca 2011 | 11:17 | bgk / sz Ⓒ Ⓟ
Skradziony w lutym pierścień kardynała Stefana Wyszyńskiego został sprzedany i być może przetopiony. Zdobiący go wizerunek Matki Bożej złodzieje wyrzucili.
Jak poinformował dziennikarzy Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, mł. insp. Krzysztof Jarosz sprawców zatrzymano w Pelplinie. Podejrzani to Barbara R. i Mieczysław W., którzy wcześniej okradli sześć kościołów na południu Polski i przygotowywali się do kolejnych kradzieży na Pomorzu. Trzecia zatrzymana osoba jest podejrzana o inne kradzieże. Sprawa jeszcze dziś ma trafić do prokuratury.
Pierścień został bezpowrotnie zniszczony. Zdobiący go wizerunek Matki Bożej podejrzani oderwali i wyrzucili. Wyłupili także brylanty, które sprzedali za 50 euro najprawdopodobniej w Antwerpii. Ogołocony pierścień spieniężyli u pasera, który być może go przetopił.
Pierścień kard. Wyszyńskiego skradziono z katedry gnieźnieńskiej 7 lutego. Stanowił część ekspozycji poświęconej Prymasowi Tysiąclecia. Był wykonany z pozłacanego srebra i ozdobiony wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i brylantami. Kard. Wyszyński otrzymał go w darze od Episkopatu Polski z okazji 1000-lecia chrztu Polski.
Ubolewanie z powodu bezpowrotnej straty cennej pamiątki po kard. Wyszyńskim wyraził już abp Józef Kowalczyk. „Przyjąłem tę wiadomość z wielkim smutkiem. To wielka i niepowetowana strata, tym dotkliwsza, że miała miejsce w trwającym właśnie w archidiecezji gnieźnieńskiej Roku Prymasa Tysiąclecia” – powiedział KAI Prymas Polski.
Przyznał również, że modlił się za sprawców kradzieży i będzie się modlił nadal. Smutkiem przejmuje go jednak brak szacunku dla spuścizny pozostawionej nam przez minione pokolenia. „Boleję nad tym. Przecież wszyscy, wierzący i niewierzący, jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie i przekazanie tym, którzy przyjdą po nas, skarbów naszej Ojczyzny” – podkreślił abp Kowalczyk.
Dodał również, że skradziony pierścień był cenną pamiątką po Prymasie Tysiąclecia, cenną przede wszystkim ze względu na swoją wartość symboliczną i sentymentalną.
Metropolita gnieźnieński podziękował także Policji za zaangażowanie i wysiłek włożony w odnalezienie pierścienia.
Jak poinformował rzecznik prasowy gnieźnieńskiej Kurii, ks. Zbigniew Przybylski Wzgórze Lecha, na którym stoi Bazylika Prymasowska, Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne objęte zostanie niebawem monitoringiem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.