Góra Świętej Anny: zakończyła się 22. kongregacja odpowiedzialnych za powołania
21 marca 2011 | 11:00 | lw Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 20 marca dobiegła końca 22. Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań, która tym razem przebiegała pod hasłem "Komunia z Bogiem drogą powołania". Wspólna modlitwa, konferencje i dyskusje to główne punkty tego spotkania.
"Celem każdej kongregacji jest przede wszystkim formacja osób, które towarzyszą młodym ludziom w odkrywaniu drogi powołania" – mówi ks. Bernard Rak z Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.
Pierwszą, z trzech zaplanowanych konferencji pt. "Komunia z Bogiem istotą chrześcijańskiego powołania" wygłosił o. Jerzy Gogola OCD. Kładąc akcent na mistykę mówił on o budowaniu komunii z Bogiem poprzez drogę wiary, nadziei i miłości. Karmelita podkreślał, że tylko wówczas, kiedy jesteśmy
zjednoczeni z Bogiem przez te trzy cnoty, możemy w szczególny sposób pomagać innym. O. Gogola wiele uwagi poświęcił też zaufaniu Bogu i zdaniu się na Jego miłość.
Sakramentom Eucharystii i pokuty poświęcił swoją prelekcję ks. prof. Janusz Mastalski z krakowskiego Uniwersytetu Jana Pawła II. Zwrócił on uwagę na niepokojące zjawiska cywilizacyjne takie jak: konsumpcjonizm, rezygnację z wartości, rozpad więzów międzyludzkich czy ucieczka przed ciszą w
"cywilizacji obrazkowej". Wskazał też na Eucharystię, która stanowi odpowiedź na to zepsucie i podkreślił obecny w niej wymiar spotkania i odkrywania jej sacrum. Ks. prof. Mastalski dużo miejsca przeznaczył kwestii właściwego przeżywania sakramentu pokuty w taki sposób, aby jednoczył on
człowieka ze Stwórcą.
Temat "Od doświadczenia słuchania Słowa do doświadczenia powołania" wyłożył Ks. Krzysztof Wons SDC. Zaznaczył, że każde powołanie ma swoje źródło w Słowie Bożym. "Przez Słowo Bóg powołuje" – powiedział salwatorianin.
Ostatnia z konferencji, którą przygotował br. Tadeusz Ruciński, dotyczyła kwestii wykorzenienia i zakorzenienia człowieka w Bogu w obecnym procesie cywilizacyjnym. Mówiąc o tożsamości człowieka podkreślał, że trzeba nam wiedzieć kim się jest, dokąd się zmierza i po co się żyje. Zwracał uwagę, że
problem ten współcześnie dotyczy zwłaszcza dzieci i młodzieży.
W domu rekolekcyjnym na Górze św. Anny zgromadziło się ponad 130 przedstawicieli różnych diecezji i zgromadzeń zakonnych, zajmujących się na co dzień duszpasterstwem powołaniowym. W jego ramach z myślą o młodych organizują oni różnego rodzaju dni skupienia i rekolekcje, proponując drogę powołania kapłańskiego lub zakonnego.
Podobne spotkania, organizowane przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań, odbywają się dwa razy do roku: jesienią na Jasnej Górze i wiosną w jednym z ośrodków rekolekcyjno-formacyjnych w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.