Żywiec: koncert papieski i modlitwy w rocznicę śmierci Jan Pawła II
17 marca 2011 | 09:11 | rk (KAI) Ⓒ Ⓟ
W Żywcu trwają ostatnie przygotowania do koncertu poświęconego Janowi Pawłowi II. 2 kwietnia w 6. rocznicą śmierci papieża w żywieckiej konkatedrze będzie można pomodlić się i posłuchać muzyki religijnej.
Wystąpi schola „Domenica” – miejscowa grupa, która wyrosła z nurtu odnowy muzyki liturgicznej, zapoczątkowanego przez środowiska dominikańskie, związane szczególnie z bazyliką Świętej Trójcy w Krakowie. Nazwa zespołu "domenica" w języku włoskim oznacza niedzielę – podkreśla główny cel grupy: poprzez śpiew dążenie do uwydatniania piękna liturgii, zwłaszcza niedzielnej i świątecznej, które ma pomagać w modlitwie.
Koncert 2 kwietnia pt. „Naczynie ufności” będzie miał charakter refleksyjny. Zespół wykona utwory czterogłosowe oparte na zasadach śpiewu dominikańskiego. Podczas koncertu emitowane będą również archiwalne fragmenty homilii Jana Pawła II. Motywem przewodnim całego wydarzenia będzie Boże Miłosierdzie.
Jak zauważa rzecznik żywieckiego magistratu, Tomasz Terteka, poprzez koncert oraz wspólną modlitwę społeczność Żywca będzie chciała uczcić Jana Pawła II. „Karol Wojtyła, jako arcybiskup krakowski, bardzo często przebywał w Żywcu np. podczas wizyt duszpasterskich czy bierzmowania. Karol Wojtyła zatrzymywał się w Żywcu również w czasie górskich wędrówek” – przypomina Terteka.
22 maja 1995 roku podczas pielgrzymki do Skoczowa Jan Paweł II przyjechał do Żywca. Ten dzień to w zgodnej opinii mieszkańców najważniejsze wydarzenie w historii miasta. W tym dniu pod żywiecką dzwonnicą papież spotkał się z wiernymi. Podczas nabożeństwa na żywieckim Rynku mówił o poszanowaniu podstawowych wartości ludzkich: uczciwości, sprawiedliwości. W swojej homilii zwrócił się do przedstawicieli świata władzy, polityki i mediów, aby dbali wartości chrześcijańskie oraz przestrzegali praw człowieka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.