Instytucje kultury włączają się w organizację uroczystości beatyfikacyjnych w Małopolsce
15 marca 2011 | 14:24 | led Ⓒ Ⓟ
Ponad 30 koncertów, wystaw, spotkań i spektakli zorganizują instytucje kultury województwa małopolskiego w związku z beatyfikacją Jana Pawła II. Pierwsze wydarzenia zaplanowano na początek kwietnia, natomiast w październiku odbędą się uroczystości dziękczynne za beatyfikację oraz z okazji 33. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
„Na naszym regionie ciąży szczególna odpowiedzialność za przygotowanie uroczystości. Chcemy ciągle przypominać, że Małopolska jest ojczyzną Jana Pawła II” – mówi wicemarszałek województwa Roman Ciepiela. Dodał że samorząd województwa, oczekując na beatyfikację Jana Pawła II, zaangażował się w wiele przedsięwzięć służących upamiętnieniu Ojca Świętego. „Jest też ponad 30 inicjatyw instytucji kultury województwa małopolskiego upamiętniających Jana Pawła II” – podkreśla.
1 maja w Teatrze im. Juliusza Słowackiego będzie miał miejsce Krakowski Salon Poezji pod hasłem „Wujek”, podczas którego odbędzie się czytanie wspomnień o turystycznym duszpasterstwie ks. Karola Wojtyły wzbogacone pokazem unikatowych zdjęć z tego okresu. Na Dużej Scenie odbędzie się pokaz spektaklu „Brat Naszego Boga”. Natomiast 30 kwietnia w Bazylice Katedralnej w Tarnowie odbędzie się koncert w wykonaniu Chóru Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W repertuarze polska muzyka chóralna: Henryk Mikołaj Górecki, Wacław z Szamotuł oraz utwory m.in.: Amen, Totus Tuus.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie we współpracy z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zorganizuje w kwietniu i w maju wystawę fotograficzną pt. „Dni papieskie” oraz spotkanie prezentujące miejsca w Krakowie związane z Janem Pawłem II. W organizację uroczystości beatyfikacyjnych włącza się również Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” z Nowego Sącza. Od 28 kwietnia do 1 maja potrwa tam „Weekend filmowy ze Świętym”, w ramach którego zaprezentowane zostaną trzy filmy o papieżu: „Karol – Człowiek, który został papieżem”, „Karol – papież, który pozostał człowiekiem” i „Jan Paweł II – droga do świętości”. Centrum zaplanowało ponadto międzynarodową wystawę „Barwy Małopolski dla Jana Pawła II” oraz koncert „Tylko miłość” w wykonaniu Antoniny Krzysztoń. Natomiast 14 maja w Muzeum Tatrzańskim im. Dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem zorganizowana zostanie Prelekcja dr. Jerzego M. Roszkowskiego pt. „Ks. Karol Wojtyła – Jan Paweł II i Jego kontakty z górami i góralami”.
Z okazji beatyfikacji Ojca Świętego specjalną wystawę fotograficzną „Podróże lotnicze Jana Pawła II” przygotowuje Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. 27 kwietnia Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przy współpracy z wydawnictwem Biały Kruk otworzy wystawę plenerową na krakowskich Plantach Wystawa "Błogosławiony Jan Paweł II. Droga do Świętości" będzie prezentować najciekawsze fotografie fotografa Adama Bujaka, dokumentujące pontyfikat Jana Pawła II. Ponadto Instytut Dialogu Międzykulturowego planuje otwarcie wystawy w nowej siedzibie Instytutu w Łagiewnikach pt. „Karol Wojtyła i Sobór Watykański II” w 50. rocznicę zwołania Vaticanum II” oraz w październiku wystawę plenerową „Jan Paweł II. Orędownik pokoju”.
Natomiast Muzeum Okręgowe w Tarnowie organizuje wystawę fotograficzną „Chłopska pielgrzymka od grobu Wincentego Witosa na spotkanie z Ojcem Świętym” oraz wieczór poezji Karola Wojtyły „Błogosławione strofy”, który odbędzie się na Zamku w Dębnie.
1 maja zaplanowano także koncert na Rynku Głównym w Krakowie z okazji beatyfikacji Ojca Świętego organizowany przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Gminą Miejską Kraków.
Najwięcej wydarzeń odbędzie się w kwietniu i maju, wiele wydarzeń zaplanowano także na październik m.in. „Jan Paweł II. Orędownik pokoju” czy koncert i Mszę św. dziękczynną za pontyfikat i beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II z okazji 33. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, przygotowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.