Płock: wystawa misyjna w Zakładzie Karnym
14 marca 2011 | 15:06 | eg Ⓒ Ⓟ
Wystawa misyjna, poświęcona misjom w Mongolii i w Afryce, otwarta została w Zakładzie Karnym w Płocku. Znalazły się na niej zdjęcia, które pokazują pracę polskich misjonarzy na świecie. Wystawę zorganizował ks. Kazimierz Kurek, płocki salezjanin i Julianna Kłosińska-Dziurdzia, matka misjonarza pracującego w Mongolii.
Na wystawie misyjnej w Zakładzie Karnym przy ul. Sienkiewicza w Płocku, znajdującym się na terenie parafii św. Stanisława Kostki, obejrzeć można plansze ze zdjęciami, które obrazują trudną pracę polskich misjonarzy ze Zgromadzenia Salezjańskiego. Najwięcej fotografii pokazuje sierociniec dla dzieci ulicy, który w stolicy Mongolii Ułan Bator zorganizował pochodzący z Płocka ks. Wiktor Dziurdzia SDB.
„Mój syn zbierał te dzieci, aby zamieszkały w sierocińcu – opowiadała podczas otwarcia wystawy Julianna Kłosińska-Dziurdzia, matka misjonarza, która przez kilka miesięcy pomagała mu w pracy w Mongolii. – Teraz mają gdzie mieszkać, biorą udział w organizowanych dla nich zajęciach, uczą się. Praca z nimi wymaga dużo wysiłku i poświęcenia. Potrzebne są także pieniądze na funkcjonowanie placówki” – relacjonowała Kłosińsk-Dziurdzia.
Przyznała także, że organizując taką wystawę w Zakładzie Karnym, wspólnie z ks. Kazimierzem Kurkiem SDB, chciała uwrażliwić ludzkie sumienia. „Chcemy pokazać, że innym ludziom na świecie jest gorzej niż nam. Chcemy także uzmysłowić innym, że gdzieś na świecie są dzieci, które nie mają dachu nad głową i wychowują się na ulicy. Nie mogą także liczyć na pomoc władz, tylko na pomoc misjonarzy”, dodała matka misjonarza.
Z kolei prelekcję o pracy misyjnej w Afryce wygłosił Arkadiusz Szyszko, aktywnie związany z parafią św. Stanisława, który jako wolontariusz pracował w Afryce.
Misyjna inicjatywa w Zakładzie Karnym jest jedną z form przygotowania się osób pozbawionych wolności do miejskich i kościelnych obchodów 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w tym miejscu. Wizyta ta odbyła się 7 czerwca 1991 r. Obecnie w Zakładzie Karnym w Płocku przebywa około 700 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.