Rekolekcje pracowników Caritas diecezji warszawsko-praskiej
12 marca 2011 | 10:46 | mag Ⓒ Ⓟ
Wiara, nadzieja, miłość – te trzy cnoty teologiczne stanowią oś centralną rekolekcje pracowników Caritas diecezji warszawsko-praskiej. Modlitewne skupienie odbywa się w Słupnie pod Warszawą.
Jak zaznacza ks. Dariusz Marczak „Czas Wielkiego Postu to doskonała okazja, aby wejść w głąb samego siebie i spojrzeć z perspektywy ewangelii na swoje życie i powołania, tym bardziej że praca z ludźmi to duże wyzwania”.
Nie można jednak tego uczynić bez własnej osobistej formacji i temu właśnie służą trwające od wczoraj w Słupnie rekolekcje pracowników Caritas. Ćwiczenia duchowne prowadzi ks. Zbigniew Sobolewski, sekretarz Caritas Polska. Jak zaznacza – „najważniejsze dla nas to dostrzec Boga w drugim człowieku, do którego jesteśmy posłani”.
Rozważania rekolekcyjne będą oparte na trzech cnotach teologicznych: wierze, nadziei i miłości. „Chcemy zapytać się, na ile nasza wiara kształtuje nasze myślenie, działanie i odniesienie do drugiej osoby. Zatrzymamy się także nad tajemnicą chrześcijańskiej nadziei, aby uprzytomnić sobie zadania stojące przez ludźmi zaangażowanymi w Caritas.” Trzeci temat rekolekcyjnych refleksji będzie nawiązywał do miłości. „Chcemy w tym miejscu zastanawiać się, w jaki sposób dotknięci przez Boga darem miłości możemy dzielić się nim z innymi” – podkreśla ks. Zbigniew Sobolewski.
Pierwszego dnia ćwiczeń duchowych Mszę św. dla pracowników Caritas celebrował abp Henryk Hoser. W homilii hierarcha apelował, aby nigdy nie zapominać o sakramentalnym wymiarze Kościoła.
Jak zaznaczył „Caritas jest czymś więcej, niż zwykłą działalnością charytatywną”. Odwołując się przy tym do słów „Hymnu o Miłości” z listu do Koryntian, abp Hoser podkreślił, że „bez prawdziwej bezinteresownej miłości, sama aktywność niewiele daje. Potrzebny jest nasz osobisty dar. Może być nim nawet uśmiech, który stawia ludzi w pozycji pionowej wyprowadzając ich z osamotnienia” – kontynuował hierarcha.
Bp warszawsko-praski zwrócił także uwagę na niebezpieczeństwa czyhające na drodze zaangażowania na rzecz drugiego człowieka. Jego zdaniem jedną z takich pokus jest zniechęcenie, które pojawia się w wyniku nadmiernych potrzeb i przy tym ograniczonych możliwości działania. Lekarstwem na to jest świadomość, że jesteśmy jedynie narzędziem w rękach Pana – tłumaczył arcybiskup. Jak zaznaczył – „Uwolnimy się wówczas od mniemania, że sami osobiście musimy realizować konieczne naprawianie świata, ale w pokorze będziemy robili jedynie to co jest dla nas możliwe, natomiast resztę zawierzymy Panu. Ponieważ, jak dodał abp Hoser –„ To Bóg włada światem, nie my”.
Hierarcha mówił także o pokusie bierności polegającej na przekonaniu, że i tak, nic się nie da zrobić. Jego zdaniem najlepszą recepta na taką postawę jest modlitwa. – „W niej odzyskujemy równowagę. Modlitwa przywraca nam pamięć kierując nas do dobrego i skutecznego działania”- podkreślił abp Hoser.
Odbywające się w Słupnie pod Warszawą rekolekcje pracowników Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej zakończą się 13 marca w niedzielę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.