Bielsko-Biała: różaniec św. Maksymiliana nawiedza kolejne parafie i wspólnoty
11 marca 2011 | 11:51 | rk Ⓒ Ⓟ
Peregrynacja niezwykłej relikwii – różańca św. Maksymiliana – towarzyszy obchodom 70. rocznicy śmierci męczennika z Auschwitz w diecezji bielsko-żywiekciej. Różaniec, jaki ojciec Kolbe wypożyczył w obozie innemu więźniowi, nawiedza kolejne parafie i wspólnoty na Podbeskidziu.
Jak wyjaśnia diecezjalny asystent Rycerstwa Niepokalanej ks. Jacek Pędziwiatr, różaniec przechowywany jest na codzień w oświęcimskiej parafii św. Maksymiliana w niezwykłym relikwiarzu w kształcie postaci Maryi. Kapłan podkreśla, że chodzi o to, by bezpośredni kontakt wiernych z tą relikwią mógł „zbudować w nich Kolbiańską duchowość”.
„Ten fizyczny kontakt z różańcem św. Maksymilian powinien być początkiem kontaktu duchowego i modlitwy za wstawiennictwem świętego. Odbywa się to zawsze przy okazji pogłębionej modlitwy i refleksji. Zazwyczaj wiąże się z jakąś katechezą lub wykładem, nabożeństwem oraz Eucharystią” – dodaje kapłan.
Historia drewnianego różańca św. Maksymiliana ma związek z ostatnim etapem życia założyciela Rycerstwa Niepokalanej. Franciszkanin miał go ze sobą podczas uwięzienia na warszawskim Pawiaku w lutym 1941 roku. Jeden ze strażników go znalazł. Spoliczkował zakonnika, a różaniec podeptał. Od tamtej pory o. Kolbe, który pozbierał rozrzucone paciorki, przechowywał różaniec w płóciennym woreczku. Trzymał go pod pachą. W ten sposób przywiózł go do KL Auschwitz 28 maja 1941 roku. Tu pewnego dnia zgłosił się do niego nastoletni więzień obozu, Wilhelm Żelazny. Chciał popełnić samobójstwo rzucając się na podłączone do prądu druty kolczaste. Żelazny otrzymał wtedy od zakonnika różaniec. Młody chorzowianin zaczął się modlić. Gdy po pewnym czasie chciał go oddać właścicielowi, okazało się, że ojciec Maksymilian już nie żyje. Żelazny został zwolniony z Auschwitz. W latach 70. ubiegłego wieku przekazał relikwię Kościołowi.
O. Maksymilian Kolbe zginął w Auschwitz w wieku 47 lat ofiarowując swoje życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w bunkrze głodowym Auschwitz.
Papież Paweł VI 17 października 1971 roku ogłosił ojca Maksymiliana Kolbego błogosławionym. Papież Jan Paweł II 10 października 1982 roku zaliczył ojca Maksymiliana do grona świętych męczenników Kościoła katolickiego. Św. Maksymilian Kolbe jest jednym z trzech głównych patronów diecezji bielsko-żywieckiej. Peregrynację relikwii różańca św. Maksymiliana organizuje diecezjalne radio „Anioł Beskidów”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.